Pamięć o strażakach

1

Od 1993 roku zawsze w sierpniu Racibórz przypomina o tragicznym pożarze lasu w rejonie Kuźni Raciborskiej, Kędzierzyna-Koźla i Rud Raciborskich. Co roku NSZZ „Solidarność” Strażaków z Raciborza organizuje memoriał, aby upamiętnić tragiczną śmierć strażaków.

Największy po wojnie pożar lasów w Polsce rozpoczął się 26 sierpnia 1992 roku i trwał 15 dni, pochłaniając 10.000 ha lasu. Podczas akcji gaszenia pożaru zginęło dwóch strażaków: młodszy kapitan Andrzej Kaczyna z Raciborza i druh Andrzej Malinowski z Kłodnicy.
NSZZ „Solidarność” strażaków postanowiła uczcić ich pamięć, organizując Memoriał im. mł. kpt. Andrzeja Kaczyny i dh. Andrzeja Malinowskiego.

Przez lata organizatorzy memoriału ściągali do miasta kolarzy, nawet odbyły się Mistrzostwa Polski w kolarstwie szosowym. Potem zrezygnowano z wyścigu kolarskiego, a odbył się turniej sumo. W zeszłym roku zaproszono zapaśników. Jednak ze względu na wyjazd najlepszych zawodników na olimpiadę do Aten Racibórz nie gościł mistrzów tej dyscypliny.


W roku 2005r. memoriał po raz pierwszy został zorganizowany jako Międzynarodowy Turniej Zapaśniczy im. Pytlasińskiego w stylu klasycznym.
Czytaj: www.memorial.com.pl

/BSp/

- reklama -

Najnowsze firmy w PLUSYdlaBIZNESUWięcej firm >>

Ostatnio dodoane ogłoszenia w #kupujlokalnieWięcej ogłoszeń >>

1 KOMENTARZ

  1. .

    to naprawdę dobre miejsce.

KOMENTARZE

Please enter your comment!
zapoznałem się z regulaminem
Please enter your name here