Porozumienie „małych ojczyzn”

1

Wczoraj w Zespole Klasztorno – Pałacowym w Rudach, należącym do Diecezji Gliwickiej, znajdującym się na granicy powiatów, oficjalnie zostało podpisane porozumienie między Powiatem Raciborskim a Kędzierzyńsko – Kozielskim. Decyzje o tym kroku podjęli radni obu powiatów już w czerwcu.Współpraca ta dotyczyć będzie głównie bezpieczeństwa i ochrony przeciwpowodziowej, ale nie tylko – także kultury, sportu i rekreacji oraz wymiany informacji odnośnie funkcjonowania służby zdrowia i oświaty.

Mimo, iż wczorajsze popołudnie dla radnych obu powiatów było pracowite (sesje Rady Powiatu) jednak to nie przeszkodziło przybyć im licznie do Rud. Dokument o współpracy podpisali starostowie i przewodniczący rad: ze strony Powiatu Kędzierzyńsko – Kozielskiego – starosta Józef Gisman i przewodniczący rady Teodor Bek, zaś z naszej – starosta Henryk Siedlaczek i przewodniczący rady Roman Głowski. Po podpisaniu obie strony uścisnęły sobie dłonie i wymieniły się herbami i flagami powiatów.
Jest to ogromnie ważne wydarzenie dla obu powiatów. – powiedział Henryk Siedlaczek – Dzisiejszy dzień jest przykładem na to, że nie tylko Europa ale i małe ojczyzny chcą się łączyć. Łączyć się wspólnymi sprawami i problemami mieszkańców. Mam nadzieję, że te złożone dziś podpisy będą dobrym fundamentem współpracy. Partnerstwo to, to nie tylko dokument, ale ciągła praca – jesteśmy tego świadomi.

Po części oficjalnej odbył się koncert Kwartetu Bramy Morawskiej pod dyrekcją Andrzeja Rosola, z udziałem Ewy Czardybon (flet) oraz solistów scen polskich – Anity Maszczyk, Aleksandry Szafir i Mieczyslawa Blaszczyka. W programie koncertu znalazły się m.in. utwory Straussa, Webera, Bernsteina i Rossiniego.


Powiat Kędzierzyńsko – Kozielski jest pierwszym polskim partnerem Powiatu Raciborskiego
Dotychczas współpracowaliśmy jedynie z samorządami niemieckimi: Powiatem Märkischer i Miastem Rendsburg oraz z walijskim Hrabstwem Wrexham.
Za wczorajsze spotkanie oba starostwa zapłaciły po 5 tys. zł.

- reklama -

/SaM/

- reklama -

Najnowsze firmy w PLUSYdlaBIZNESUWięcej firm >>

Ostatnio dodoane ogłoszenia w #kupujlokalnieWięcej ogłoszeń >>

1 KOMENTARZ

  1. AA

    Komu zapłaciły po 5 tys. zł? Wydali na bankiet? Czy te podarunki?

KOMENTARZE

Please enter your comment!
zapoznałem się z regulaminem
Please enter your name here