60 lat Cechu Rzemiosł Różnych

1

22 czerwca 1945 roku w Raciborzu przy ul. Ogrodowej nr 5 odbyło się pierwsze powojenne zebranie raciborskich rzemieślników. Tam też powołano do życia 3 tymczasowe cechy: piekarzy, metalowców i budowlańców. W roku 1953 na miejsce Okręgowego Związku Cechów w Raciborzu powołano Cech Rzemiosł Różnych w Raciborzu.


Związek pod tą nazwą przetrwał 60 lat.


Pierwszym dyrektorem cechu był Antoni Rusek. Kolejnym w latach 1973-2002: Jan Piechula. Od 4 lat dyrektorem Cechu Rzemiosł Różnych w Raciborzu jest Maria Smyczek.Tyle historii. Obecne realia polityczno – gospodarcze przede wszystkim członkostwo w Unii Europejskiej stawiają przed rzemiosłem nowe zadania. Specjalistyczna wiedza i umiejętności wymagane przez współczesną dobę komputerów, internetu i globalizacji przeplatają się w organizacji cechowej z dbałością o tradycję czeladniczo-mistrzowską i solidnością rzemieślniczego fachu.Cech zrzesza 180 zakładów liczących i do 20 i do 50 pracowników różnych branży, np.: motoryzacyjnej, spożywczej, budowlanej, fryzjerskiej, stolarskiej, elektrycznej. Są tu fotografowie, krawcy, drukarz i optyk.


Wiele zakładów szkoli następców. Toteż cech sprawuje nadzór nad przebiegiem przygotowania młodzieży do zawodu. Po naukę u mistrza sięgają najczęściej młodzi ludzie, którzy po ukończeniu gimnazjum pragną szybkiego usamodzielnienia i zdobycia zawodu. Tym cech oferuje zdobycie rzemieślniczych kwalifikacji czeladniczych czy mistrzowskich. Tytuły czeladnika i mistrza honorowane są w krajach Unii Europejskiej. – informuje dyrektor cechu Maria Smyczek -Cech pośredniczy między uczniem, pracodawcą a Izbą Rzemieślniczą w Katowicach. Poza tym zapewnia kursy, szkolenia i spotkania instruktażowo-informacyjne dla członków Cechu, co jest istotne przy często zmieniających się przepisach.
Do cechu można przyjść z pytaniem o opinię w sprawie konkretnej firmy, którą chcemy wynająć.


– Warto sprawdzić w Cechu, czy firma jest zrzeszona i czy cieszy się opinią solidnego wykonawcy.- instruuje dyrektor M. Smyczek.


W wielu zadaniach panią dyrektor wspomaga Starszy Cechu – Piotr Stochmiałek. – To moja nieoceniona pomoc i wsparcie -zaznacza dyrektor M. Smyczek.


/BSp/- reklama -

1 KOMENTARZ

KOMENTARZE

Please enter your comment!
zapoznałem się z regulaminem
Please enter your name here