Komórki – Stacjonarne 2:1

5

Jeszcze kilka lat temu zapisywano się na liście, by go dostać. Dziś, rośnie liczba osób, które z niego rezygnują. Telefon stacjonarny.

Dwa razy więcej


Pod koniec czerwca tego roku liczba aktywnych kart SIM w Polsce przekroczyła 25 mln, zaś tzw. linii dzwoniących w sieciach stacjonarnych 12 mln. Oznacza to, że z usług sieci komórkowych korzystało dwa razy więcej klientów niż z sieci stacjonarnych – wynika z najnowszego raportu „Polski Rynek Telekomunikacyjny 2004/2005 przygotowanego przez zespół analityczny Telecom Team.


Jeśli tempo wzrostu liczby aktywacji nie osłabnie – na co jak na razie nic nie wskazuje – to pod koniec roku liczba aktywnych kart SIM osiągnie poziom 27 – 27 mln – szacują analitycy Telecom Team.


W praktyce liczba aktywnych kart SIM, podobnie jak liczba aktywnych linii dzwoniących w telefonii stacjonarnej, nie odpowiada ściśle liczbie osób korzystających z usług operatorów. Powodem tej sytuacji jest fakt, że pewna grupa klientów ma więcej niż jedną kartę SIM oraz stacjonarną linię telefoniczną.

Być albo nie być

- reklama -

Na dynamiczny rozwój telefonii komórkowej w Polsce składa się kilka czynników, z których jako główne można wymienić: mobilność usługi, natychmiastowe przyłączenie użytkownika do sieci, spadające koszty użytkowania, szeroki pakiet usług dodanych oraz duża liczba promocji .- mówi Anna Karczmarczuk, Lider Sektora Rynku Telekomunikacyjnego i IT w TNS OBOP. Warto również dodać, że telefon komórkowy to ciągle jeszcze gadżet będący w Polsce swego rodzaju wyznacznikiem statusu społecznego. Dla wielu młodych ludzi towarzyskie „być albo nie być” często zależy od tego, jak nowoczesny telefon posiadają.dodaje Anna Karczmarczuk.

Najbardziej pożądanymi cechami telefonu komórkowego wśród młodych ludzi są kolejno: kolorowy wyświetlacz, obsługa standardu MMS oraz aparat fotograficzny. Te jeszcze dwa lata temu „egzotyczne” opcje to dziś standardowe wyposażenie prawie wszystkich oferowanych obecnie telefonów. Wyjątkiem są najtańsze modele, występujące głównie w systemach przedpłaconych. Najnowsze dodatki, takie jak nagrywanie filmów czy odtwarzanie plików MP3 nie są jeszcze tak rozpowszechnione. Starsi użytkownicy korzystają najczęściej jedynie z podstawowych funkcji telefonu i oczekują głównie prostej, intuicyjnej nawigacji po menu aparatu. Młodzi użytkownicy, wybierając aparat telefoniczny, szukają multimedialnego narzędzia, który będzie przenośnym centrum rozrywki pozwalającym m.in. na kręcenie filmów, odtwarzanie muzyki i granie w gry elektroniczne.

Zastraszającego tempa rozwoju techniki nie da się powstrzymać. Ale niepokoi fakt, że wiele osób przedkłada ją ponad „żywe” rozmowy, spotkania, interakcje, a komórka zaczyna wszystko to doskonale zastępować…?

/SaM/

źródło: Telecom Team.

- reklama -

5 KOMENTARZE

KOMENTARZE

Please enter your comment!
zapoznałem się z regulaminem
Please enter your name here