Ave Maria!

2

W kościele farnym miał wczoraj miejsce, niestety, już przedostatni koncert z cyklu tegorocznych Dni Muzyki Organowej i Kameralnej. Wystąpiło trio: z Czech: Olga Prochazkova – sopran i Frantisek Smid – organy, oraz z Raciborza – skrzypaczka Elżbieta Kucznierz, absolwentka tutejszej szkoły muzycznej.Olga Prochazkova – sopranistka, solistka opery w Opavie. Studiowała w Konserwatorium w Brnie. Już w trakcie studiów odnosiła poważne sukcesy – laureatka Międzynarodowego Festiwalu im. Antonina Dvoraka. Od tamtej pory jej działem stało się już ponad siedemdziesiąt ról operowych. Jej koncertowy repertuar obejmuje dzieła od muzyki barokowej, klasycznej, aż po arie operowe. Poza Czechami występuje także m.in. w Polsce, Niemczech, Słowacji, Szwajcarii, Francji.


Towarzyszył jej Frantisek Smid. Studiował, podobnie jak Olga, w Brnie. Jego pierwszym ukochanym instrumentem była tuba, następnie zafascynowały go również organy. Przez wiele lat pracował jako pedagog i muzyk tamtejszej opery. Z chęcią poświęca się także muzyce popularnej, w tym zagranicznej.


Wczorajszy koncert nie był ich pierwszym, ani ostatnim – po kilku udanych występach, zdecydowali, że stworzą koncertowy duet i to była dobra decyzja. Na wczorajszym koncercie było czuć, że dobrze „się dogadują”.


W programie znalazło się m.in. aż dziewięć wersji pięknego utworu „Ave Maria” – E. Treglera, (ta najsłynniejsza) F.Schuberta, K. Bendla, H. Rosewiga, W. A. Mozarta, P. Mascagniego, J. Hnilicka, J.B.Faurea i G.Cacciniego.


Gościem honorowym był raciborski książę Franz Albrecht, któremu właśnie wczoraj wręczono medal „Zasłużony dla miasta Raciborza”.


/SaM/

- reklama -

Najnowsze firmy w PLUSYdlaBIZNESUWięcej firm >>

Ostatnio dodoane ogłoszenia w #kupujlokalnieWięcej ogłoszeń >>

2 KOMENTARZE

  1. tx

    uwarzam że świetnie im poszło poniewarz sam jestem jednym z klubu MKS.SMS.WiktoriaRaciburz

KOMENTARZE

Please enter your comment!
zapoznałem się z regulaminem
Please enter your name here