Akcja szczepienia lisów

0

Rusza jesienna akcja szczepienia lisów. W okresie między 4 a 10 października na terenie całego województwa śląskiego prowadzona będzie akcja wykładania z samolotów specjalnej szczepionki dla lisów.

Akcja będzie prowadzona z sześciu samolotów AN – 2, startujących z lotniska Katowice – Muchowiec. Będą one wykładać szczepionki z wysokości około 200 metrów, w sumie zostaną one wyłożone na powierzchni ponad 10 tys. km kw. powierzchni zielonych. Średnio na 1 km kw. ma zostać rozrzuconych do 25 kostek – przynęt ze szczepionką. W sumie na terenie całego województwa śląskiego zostanie wyłożonych ponad 253 tys. szczepionek.


Szczepionka zatopiona jest w przynęcie w postaci małych brunatno – zielonkawe kostek o zapachu zepsutej ryby. Lisy zapach ten wyczuwają z odległości 800 metrów. Szczepionki zostaną wyłożone nie tylko w lasach, ale i na pozostałych terenach zielonych np. na polach, łąkach, w ogródkach działkowych, a nawet w parkach.


Śląski Wojewódzki Lekarz Weterynarii apeluje do mieszkańców województwa o nie podnoszenie szczepionek z ziemi. Lisy wyczuwając zapach człowieka nie zjedzą już kostki.


Jednocześnie przypominamy, że przez dwa tygodnie po przeprowadzeniu akcji nie wolno wyprowadzać na tereny niezabudowane zwierząt domowych. W ostatnich latach populacja lisów na terenie województwa wzrosła ponad trzykrotnie. Akcja wykładania szczepionek w województwie śląskim trwa dwa razy do roku na wiosnę i w jesieni.


Środki na tę akcję pochodzą z rezerwy budżetu państwa i są przekazywane na wniosek Wojewody Śląskiego. W tym roku jesienna akcja szczepienia lisów – wyłożenie będzie kosztowała około 204 tys. zł. kwotę tę zarezerwowano w budżecie Wojewody. Środki finansowe zostaną poniesione na szczepionkę przez Unię Europejską. W wyniku prowadzonej do tej pory akcji szczepienia lisów wolno żyjących obserwuje się poważny spadek wystąpień wścieklizny wśród zwierząt i tak w roku 2003 na terenie całego województwa zanotowano jeden przypadek wścieklizny u zwierząt dzikich a w 2004 zanotowano 2 przypadki wścieklizny u zwierząt. W 2005 roku nie odnotowano przypadków wścieklizny. Świadczy to o skuteczności szczepienia prowadzonego przez Inspekcję Weterynaryjną województwa śląskiego.


/s/

- reklama -

Najnowsze firmy w PLUSYdlaBIZNESUWięcej firm >>

Ostatnio dodoane ogłoszenia w #kupujlokalnieWięcej ogłoszeń >>

KOMENTARZE

Please enter your comment!
zapoznałem się z regulaminem
Please enter your name here