70 lat kościoła NSPJ

0

20 października 1935 r. metropolita wrocławski kard. Adolf Bertram dokonał konsekracji nowej świątyni. Był to kościół w kształcie rotundy na Nowych Zagrodach.

W południowej części miasta, na tzw. Nowych Zagrodach, staraniem ks. Jerzego Schulza wybudowano w latach 1934-1935 kościół w formie rotundy z dużą kopułą. Fundusze pochodziły z kilkuletnich kolekt i ofiar parafian z kościoła Wniebowzięcia NMP w Raciborzu. Konsekracji nowej świątyni dokonał 20 października 1935 r. metropolita wrocławski kard. Adolf Bertram. Półtora roku później jej pierwszym rządcą został mianowany ks. Jan Post. W wyniku działań wojennych, 29 marca 1945 roku, kościół został poważnie uszkodzony. Zniszczone sklepienie jednak odbudowano w latach 1947-1948. W roku 1976 dotychczasowy proboszcz został przeniesiony na emeryturę, a jego miejsce zajął ks. Alojzy Jurczyk, który proboszczował w naszej parafii aż do swojej śmierci w lipcu tego roku. Od trzech lat parafią zarządzał tzw. Administrator. Funkcję tę najpierw pełnił ks. Piotr Sługocki, a od września 2003 do 1 października 2005 ks. Adam Rogalski, którego też ks. Biskup Ordynariusz mianował proboszczem. Uroczyste wprowadzenie ks. Adama na urząd odbędzie w niedzielę, w czasie nabożeństwa popołudniowego, o godzinie 17.15.

Ostatnie 30 lat to czas wielu inwestycji parafialnych. W tym czasie przeprowadzono m.in. remont dachu i elewacji kościoła, ufundowano trzy nowe dzwony i 39-głosowe organy. W latach 1989-1991 wybudowano nowy dom parafialny z przeznaczeniem na katechizację dzieci i młodzieży. Nasza świątynia wzbogaciła się również o nowy system oświetlenia i nagłośnienia, a od wiosny bieżącego roku funkcjonują również nowe toalety pod kościołem.

Przy parafii działają liczne grupy: Lektorzy i Ministranci, Dzieci Maryi, Szkoła Nowej Ewangelizacji, Żywy Różaniec, Duszpasterstwo Młodzieży i Studentów Miasta Racibórz, Chór męski, Schola, Grupa Dziecięca „Śpiewająca Miska Reksia”, Grupa AA „Janek”, Grupa Modlitewna „Communio”, Caritas, Poradnia Rodzinna. Przy naszej parafii działa również redakcja młodzieżowej gazety „Sieć” oraz audycji „Na Zawsze młodzi”.

Z tej największej parafii raciborskiej wyszło w ostatnim czasie 17 księży, 4 siostry zakonne i 1 brat.

Księdza proboszcza Adama Rogalskiego w jego pracy wspomagają księża wikariusze: Janusz Rył, Ireneusz Kotliński, Marcin Cytrycki, Andrzej Mazurek, oraz znaczna grupa ludzi świeckich. Na szczególną uwagę zasługuje obszerna kronika parafii Najświętszego Serca Pana Jezusa w Raciborzu, która na bieżąco odnotowuje kolejne wydarzenia i nowe zamierzenia duszpasterskie prowadzące ku nowym i kolejnym jubileuszom.

Okrągła rocznica konsekracji naszej świątyni, jest okazją do podziękowania tym wszystkim, którzy traktują ją jak przysłowiowy „drugi dom”, ubogacając go swoja obecnością, modlitwą, zdolnościami i pracą, a także troszcząc się o jego byt materialny. Jest to również okazja, by zaprosić do współtworzenia naszej wspólnoty parafialnej poprzez zaangażowanie się w działalność, którejś z grup parafialnych, przez odnowione, ożywione uczestnictwo w liturgii.

/Gazetka parafialna "Źródło"/

- reklama -

Najnowsze firmy w PLUSYdlaBIZNESUWięcej firm >>

Ostatnio dodoane ogłoszenia w #kupujlokalnieWięcej ogłoszeń >>

KOMENTARZE

Please enter your comment!
zapoznałem się z regulaminem
Please enter your name here