Palenie może zniszczyć życie seksualne

0

Należy wyraźnie podkreślić, że palenie papierosów wiąże się z poważnymi konsekwencjami dla życia seksualnego. Firmy tytoniowe na ogół starają się wywołać skojarzenie papierosów z luksusem, zabawą i atrakcyjnością towarzyską, jednak brutalna rzeczywistość daleka jest od scen rodem z pokazów mody, kolorowych magazynów czy reklam. Smutna prawda jest taka, że palenie może zniszczyć zdrowie, szczęście i związek z drugą osobą. Jest jednak i dobra wiadomość: jeśli rzucimy palenie, wiele zyskamy.

Mężczyźni a papierosy:
Palenie bardzo często jest przyczyną impotencji u młodych mężczyzn, ponieważ ogranicza dopływ krwi do prącia i może uszkadzać specjalne zastawki umożliwiające utrzymanie się erekcji. Badania wskazują, że palenie ma istotny wpływ na poziom męskich i żeńskich hormonów płciowych odpowiedzialnych za różnice między kobietami i mężczyznami. Wszystko wskazuje na to, że toksyny zawarte w tytoniu zmieniają sposób funkcjonowania hormonów płciowych w organizmie. Według badań, dym papierosowy szkodzi także jądrom wytwarzającym spermę. U palaczy płci męskiej stwierdzono więcej zniekształconych i uszkodzonych plemników, a także niższą jakość nasienia w porównaniu z mężczyznami niepalącymi.

Kobiety a papierosy:
U palących kobiet zaobserwowano naruszenie równowagi między poziomem hormonów męskich i żeńskich. W wyniku tego ciało tych kobiet może z większym prawdopodobieństwem przybrać bardziej "męskie" kształty, gromadząc tkankę tłuszczową na brzuchu, a nie biodrach i piersiach. Powoduje to zniekształcenie klasycznej kobiecej figury, co z kolei pociąga za sobą zwiększone ryzyko cukrzycy i chorób serca. Niski poziom żeńskich hormonów płciowych może mieć także inne skutki. Młode palaczki częściej mają bolesne i nieregularne miesiączki. Są także narażone na ryzyko wystąpienia wczesnej menopauzy: kobiety palące wstępują w okres menopauzy średnio o dwa lata wcześniej niż kobiety niepalące. Powszechnie wiadomo, że palenie papierosów powoduje raka płuc, jednak niewiele młodych, palących kobiet zdaje sobie sprawę z tego, że narażają się na zwiększone ryzyko wystąpienia raka szyjki macicy. Tymczasem stwierdzono, że u kobiet, które palą, komórki zarażone powodującym raka wirusem trzy razy częściej rozwijają się w nowotwór złośliwy – najbardziej niebezpieczną postać tej choroby.
Ale jest też i dobra wiadomość: rzucenie palenia przynosi korzyści. U osób, które nie zachorowały jeszcze na raka, ryzyko zachorowania wkrótce obniża się do normalnego poziomu, a w przypadku kobiet, u których wykryto nowotwór, leczenie ma dużo większe szanse powodzenia, jeśli przestaną palić.

Mężczyźni, kobiety. a papierosy:
Zarówno w przypadku kobiet, jak i mężczyzn, palenie jest przyczyną przedwczesnego starzenia. U palaczy częściej pojawiają się przedwczesne zmarszczki wokół ust i oczu. Są one efektem zaciągania się dymem i równoczesnego mrużenia oczu, by dym się do nich nie dostał. Z biegiem czasu ochronne końcówki chromosomów zawierających materiał genetyczny komórek, ulegają skracaniu i obumierają. Proces ten jest normalnym objawem starzenia się organizmu, jednak najnowsze badania wykazały, że zachodzi on znacznie szybciej u osób palących. Prawdopodobnie takie przyspieszone starzenie zachodzi również w innych częściach organizmu palacza.

Palacze mają też większe problemy rodzinne. Palącym kobietom trudniej jest zajść w ciążę, a prawdopodobieństwo wystąpienia niepłodności jest u nich dwukrotnie większe niż normalnie. Natomiast w przypadku par, które w wyniku problemów sięgnęły po fachową pomoc w leczeniu niepłodności, statystyki także nie są zachęcające – szanse powodzenia takiej terapii są mniejsze u palaczy obu płci.

WNIOSKI:
Z analizy wpływu palenia papierosów na sprawy seksu i związków uczuciowych wyłania się niewesoły obraz. Palenie wpływa negatywnie na niemal każdy aspekt wyglądu zewnętrznego człowieka, jego zdrowia oraz relacji seksualnych. Jest jednak i dobra wiadomość: w przypadku ludzi młodych, dzięki rzuceniu palenia wielu z tych złych skutków można uniknąć, a nawet je cofnąć.

źródło: epacjent.pl
/skvar/

- reklama -

Najnowsze firmy w PLUSYdlaBIZNESUWięcej firm >>

Ostatnio dodoane ogłoszenia w #kupujlokalnieWięcej ogłoszeń >>

KOMENTARZE

Please enter your comment!
zapoznałem się z regulaminem
Please enter your name here