Ogólnopolski Festiwal Kolęd i Pastorałek

0

Organizatorzy i jurorzy XII Ogólnopolskiego Festiwalu Kolęd i Pastorałek składają podziękowania tym wszystkim, którzy przyczynili się do powstania tak wspaniałego święta kolędy i pastorałki polskiej, czyli równiez uczestnikom.Ogólnopolski Festiwal Kolęd i Pastorałek nie bez powodu jest rozpoznawany jako „wyspa działalności kulturalnej”, której istnienie oparto na tradycji i wartościach chrześcijańskich, oraz kultywowaniu kultury muzycznej o wysokim poziomie zarówno od strony kompozytorskiej, jak i wykonawczej, stanowiącej formę oporu wobec rozprzestrzeniającej się kultury masowej. Lud polski zawsze śpiewał kolędy, a w żadnym kraju nie występują tak licznie i tak urokliwie.Trwają one mimo dziejowych dramatów, burz i przemian różnych idei; towarzyszyły polskiemu narodowi na przestrzeni wieków, towarzyszą i nam w obecnym czasie. Nie usunął ich w cień ani komputer, ani inne nowoczesne urządzenia. Paradoksalnie – im częściej obcujemy z komórkami i dyskami, tym chętniej śpiewamy kolędy pod choinką w pięknym i niepowtarzalnym czasie Bożego Narodzenia. Dźwięki kolęd i pastorałek w sposób właściwy pogłębiają nasze przeżywanie misterium życia jakim jest święto Bożego Narodzenia.
Są także swoistym wołaniem o to, aby nasze życie codzienne było kształtowane na miarę ich piękna. Jeśli za cel organizacji tego Konkursu uznano upowszechnianie i kultywowanie tradycyjnych opracowań, jak również tworzenie oryginalnych interpretacji wspaniałych polskich śpiewów, to niewątpliwie rezultat ten został osiągnięty. Obok tradycyjnych opracowań festiwal obfitował we współczesne formy oraz propozycje muzyczne, literackie i wykonawcze. Różnorodność środków, rzetelność prezentacji, ciekawe propozycje wykonawcze i interpretacyjne są zasługą nie tylko samych wykonawców ale również ich nauczycieli, instruktorów i dyrygentów. Pragniemy złożyć im serdeczne podziękowanie i gratulacje za ich osiągnięcia w pracy artystycznej, organizacyjnej i wychowawczej.
Z protokołu jury

XII Ogólnopolskiego Festiwalu Kolęd i Pastorałek w Będzinie.


W finale XII Ogólnopolskiego Festiwalu Kolęd i Pastorałek w Będzinie zaprezentowali się laureaci z Raciborza: chór przy Gimnazjum nr 4 w Raciborzu oraz solistki Dorota Kapuścik z Gimnazjum im. Jana Pawła II w Kornowacu i Judyta Pisarczyk z Zespołu Szkolno-Przedszkolnego nr 2 w Raciborzu. Tym razem bez miejsc.

/Na zdjęciach Chór G4/

/oprac.BS/

- reklama -
- reklama -

KOMENTARZE

Please enter your comment!
zapoznałem się z regulaminem
Please enter your name here