Mleko do zlewu

Jeśli się okaże, że kara będzie wyższa niż kwota skupu mleka, producentom zostanie chyba wylewanie go do zlewu. Produkcja mleka jest jedną z najbardziej opłacalnych gałęzi rolnictwa. Rolnicy szybko się o tym przekonali i zaczęłi zwiększać obroty.
Jest to dziedzina przemysłu przynoszącą spore korzyści. Można to stwierdzić porównując ją z innymi, w których odnotowywujemy zapaść – mówi Paweł Musioł, wiceprezes Raciborskiej Spółdzielni Mleczarskiej.

Dynamika tego opłacalnego interesu wzrosła, w całym kraju i na Raciborszczyźnie, na tyle, że wyznaczone przez Unię Europejską limity zostały przekroczone i to już w październiku ubiegłego roku! Za to przekroczenie granic grożą kary. Problem ten z terenu naszego powiatu ma około 100 rolników. Przyjdzie im zapłacić za nadwyżkę od 30 do 50 tys.zł.
Obecnie za litr mleka rolnik otrzymuje 90 gr. Jeśli kara okaże się niższa, jest nadal sens to mleko odstawiać do mleczarni. Ale kiedy będzie wyższa, a może sięgnąć nawet kwoty 1,2 zł., wtedy producenci będą je chyba wylewać do zlewu – komentuje Musioł.

Co prawda istnieje szansa, by limit określony przez UE zwiększyć, jednak wydaje się być tylko możliwością na papierze. Polska bowiem nie spełnia jednego poważnego wymogu – sprzedaż produktów mlecznych sukcesywnie w naszym kraju spada.

Sytuacja jest poważna, gdyż okazuje się, że pod znakiem zapytania stoi przyszłość wielu producentów. Wstąpienie do Unii Europejskiej wymogło zmodernizowanie wielu gospodarstw, dostosowanie do warunków unijnych. Wielu rolników, by to zrobić, zaciągnęło kredyty, które będą ciążyć na ich kieszeniach jeszcze wiele lat. Tymczasem nad ich głowami zawisło ryzyko nawet rezygnacji z produkcji.

/SaM/

- reklama -

2 KOMENTARZE

  1. Ja mam okazję kupować mleko od rolnika. Przyznam się. że jest pyszne ( z takiego można zrobić swojski twarożek czy zebrać śmietanę. Już długo piję mleko od rolnika a ostatnio kupiłem mleko w kartoniku – to smakowało mi jak woda z gipsem.

KOMENTARZE

Please enter your comment!
zapoznałem się z regulaminem
Please enter your name here