Pogoda zimowa nie służy naszej cerze. Kiedy na dworze jest zimno i wieje wiatr, a po wejściu do pomieszczeń owiewa nas ciepłe, suche powietrze, skóra buntuje się. Zaburzone zostaje jej właściwe funkcjonowanie. Pozbawione wilgoci zimowe powietrze, suche powietrze w pomieszczeniach i duże różnice temperatur między nimi powodują, że skóra staje się szara i ściąga się. Traci wilgoć. Ponieważ w czasie zimy gruczoły łojowe skóry pracują mniej intensywnie i ma ona znacznie mniejszą możliwość samoregulacji, należy pomóc jej stosując odpowiednie kosmetyki.
Cera tłusta najlepiej znosi zimowe warunki. Zabezpieczona jest wytwarzaną przez skórę warstwą tłuszczu i wystarcza jej zwykle stosowanie kremu nawilżającego.
Skóra sucha, pozbawiona ochronnej warstewki tłuszczu, wymaga stosowania kremów półtłustych, zawierających lipidy. Są to substancje zapobiegające wyparowaniu wody, a więc nie dopuszczające do wysuszenia skóry. Krem taki należy zmyć po powrocie do pomieszczenia. Najwięcej kłopotu sprawia zimą cera ze skłonnością do pękających naczynek. Różnica temperatur pomiędzy powietrzem na zewnątrz i wewnątrz pomieszczeń powoduje na przemian kurczenie i rozszerzanie się naczynek, co doprowadzić może do ich pękania. Aby zabezpieczyć przed tym skórę stosować należy kremy z substancjami wzmacniającymi je, a więc np. rutyną lub witaminami C i K.
Podczas większych mrozów dla każdego rodzaju cery wskazane są kremy zimowe. Nieprzewiewne ubrania, zimowe buty i ciepłe rękawiczki, a także przebywanie w pomieszczeniach o suchym powietrzu sprawiają, że wysuszeniu ulega skóra całego ciała. Przy pielęgnacji ciała pamiętać więc należy o nawilżających balsamach . Dla zmęczonych ciężkimi butami nóg dobrym wypoczynkiem będzie kąpiel z dodatkiem soli aromatycznych lub ziół, a w spierzchnięte dłonie warto wmasować krem.
Zimą odstawić należy wszelkie kosmetyki z dodatkiem alkoholu. Pamiętać też trzeba o nawilżaniu powietrza w pomieszczeniach, w których przebywamy. Najprostszym sposobem jest wieszanie na kaloryferach kamionek z wodą lub mokrych ręczników.
Jeśli przebywamy dużo na powietrzu, konieczne jest stosowanie kremów z filtrem przeciwsłonecznym (zaleca się filtr powyżej 10 SPF).
Sklepy z kosmetykami i apteki pełne są preparatów, które pomogą naszej skórze przetrwać w dobrej kondycji okres zimowy. Wystarczy tylko trochę chęci i systematyczności z naszej strony.
/skvar/
(www.kobieta.gazeta.pl)
Jak zadbać o cerę zimą?
- reklama -