Teatr światła i cienia

W Gimnazjum Nr 5 w Raciborzu funkcjonuje od września 2005 roku grupa teatralna, która próbuje swoich sił w tzw. „czarnym teatrze”.
Grupa powstała w efekcie współpracy polsko-niemieckiej, a dokładniej – podczas pobytu młodzieży z Gimnazjum Nr 5 w niemieckiej szkole Paul-Werner-Gesamtschule.


Uczniowie obu szkół realizowali wspólny projekt teatralny, który tak bardzo spodobał się stronie polskiej, że zrodził się pomysł, by po powrocie do Raciborza kontynuować zabawę w „czarny teatr”.

Entuzjazm i zapał uczestników projektu był na tyle duży, że udzielił się Dyrekcji, która udostępniła salę i odpowiednio ją wyposażyła. Uczniowie, wraz z opiekunką, przygotowali odpowiednie rekwizyty i stroje.


Nie wszyscy wiedzą, co kryje się pod nazwą „czarny teatr”. Polega on na realizowaniu miniatur scenicznych, będących obrazem-parafrazą jakiegoś utworu muzycznego, plastycznego lub literackiego. Rekwizyty sceniczne zrobione są z białego lub kolorowego tworzywa i w świetle lamp ultrafioletowych poruszają się „ożywione” w czarnej przestrzeni w sposób pozornie magiczny. Widz bowiem nie dostrzega aktorów, ubranych na czarno i poruszających się w ciemnościach. Widz, ulegając iluzji, musi domyślać się, co symbolizują pojawiające się przedmioty i postacie.


Grupę, której nazwa brzmi „TEATR ŚWIATŁA I CIENIA”, stanowi 12 osób, a są to: Dajana Dańczak, Magdalena Hanys, Małgorzata Hanys, Anna Iwaneczko, Katarzyna Iwanicka, Martyna Jałowiecka, Katarzyna Jędrysiak, Ismena Jańska, Dorota Piątkowska, Daria Stanecka i Joanna Żurakowska.
Zespół pracuje z ogromnym zaangażowaniem, oczywiście w czasie wolnym od zajęć lekcyjnych, pod opieką nauczycielki języka polskiego- pani Elżbiety Preisner.
Przedstawienia „czarnego teatru” były prezentowane już kilkakrotnie dla uczniów i nauczycieli naszej szkoły, dla rodziców i reprezentantów władz Miasta Racibórz, a także podczas konkursów międzyszkolnych, jakie odbywają się w Gimnazjum Nr5.

Najnowszy program będzie prezentowany podczas tzw. dni otwartych, które zaplanowane są na marzec.
Zapraszamy wszystkich chętnych.


Dla zainteresowanych:
Na stronie internetowej www. pnwn. org/rpn znajduje się publikacja, tematycznie dotycząca „TEATRU SWIATŁA I CIENIA”. Publikacja ta jest najlepszą pracą konkursową styczniowej edycji konkursu „MÓJ ROK POLSKO-NIEMIECKI”. Konkurs organizowała Polsko-Niemiecka Współpraca Młodziży.

- reklama -

KOMENTARZE

Please enter your comment!
zapoznałem się z regulaminem
Please enter your name here