Pantofelek 2005

Osoby zgłoszone w pierwszej edycji konkursu „Pantofelek” zasługują na wielkie uznanie, lecz tak jak w każdych zawodach, są wyróżnienia szczególne, tak i tu podjęto decyzję, że statuetkę Pantofelka otrzyma doktor Lucyna Rajczykowska – brzmiał werdykt Kapituły konkursu organizowanego przez Forum Kobiet Powiatu Raciborskiego.


Naszym konkursem „Odkrywamy wielkich ludzi w naszym małym świecie.”- podkreślała Małgorzata Rother-Burek, pomysłodawczyni „Pantofelka” i przewodnicząca Forum Kobiet. Za autorytety raciborzanie uznali: Lucynę Rajczykowską, lekarza, założycielkę hospicjum św. Józefa w Raciborzu, siostrę Esterę Baniak, pielęgniarkę w DPS św. Notburgi w Raciborzu, Małgorzatę Makulewicz, propagatorkę alternatywnych form narodzin, Beatę Stępień, dyrektorkę Szkoły Podstawowej nr 1 z Oddziałami Integracyjnymi w Raciborzu oraz Jerzego Wiśniewskiego, założyciela Stowarzyszenia „Pomocna dłoń’.

Celem konkursu było zwrócenie uwagi na obecność wokół nas osób, które swoją postawą czynią świat lepszym, bardziej ludzkim -mówiła przewodnicząca Kapituły konkursu.


Osoby wyróżnione w konkursie to postacie wielkiego formatu – podkreślali zebrani w sali „Strzechy” uczestnicy spotkania wybór tych osób nie był przypadkowy pozwala spojrzeć na cenione wartości, bo skoro ludzie zgłaszają takich kandydatów, to znaczy, że cenią cechy i wartości przez tych ludzi reprezentowane, doceniają to, co oni robią.


Do czterech kobiet nominowanych w konkursie dołączył Jerzy Wiśniewski, inicjator akcji „Racibórz – miasto przyjazne osobom niepełnosprawnym”, Powiatowego Forum Osób Niepełnosprawnych. Postać ceniona nie tylko w środowisku osób niepełnosprawnych, ale wzór postawy: „nie czekaj, aż inni Cię zauważą i zrobią coś dla Ciebie – zauważą Cię wtedy, gdy zaczniesz robić sam”. Dopiero wtedy możliwa jest zmiana.

Kapitułę konkursu „Pantofelek” stanowią wyłącznie kobiety: Małgorzata Rother – Burek (przewodnicząca Kapituły, przewodnicząca Forum Kobiet Powiatu Raciborskiego), Elżbieta Biskup (wiceprzewodnicząca Kapituły, dyrektor MDK w Raciborzu), Marianna Chucherko (dyrektor Banku Śląskiego, oddział w Raciborzu, Elżbieta Ceglarek (prezes Banku Spółdzielczego w Raciborzu, Aleksandra Czekajło (lekarz), Marianna Korzonek (właścicielka salonu „Olimp”), Jadwiga Stojer (lekarz), Danuta Hryniewicz (dyrektor Poradni Psychologiczno – Pedagogicznej w Raciborzu).


To one w tajnym głosowaniu z 5 nominowanych do nagrody Pantofelka wybrały doktor Lucynę Rajczykowską, która znana jest w środowisku z tego, że od 15 lat pomaga osobom nieuleczalnie chorym z terenu od Raciborza po Rybnik.

To dla niej zespól wokalny Miraż dedykował piosenkę Agnieszki Osieckiej „Ucisz serca”, a dla wszystkich nominowanych w konkursie i gości zebranych na uroczystości dał koncert zatytułowany „Warto być dobrym człowiekiem”.


/BSp/

O sylwetkach nominowanych czytaj: Cenieni w środowisku.

- reklama -

KOMENTARZE

Please enter your comment!
zapoznałem się z regulaminem
Please enter your name here