Lekarskie burze bez lekarzy

Wczoraj odbyła się nadzwyczajna sesja Rady Powiatu. Tematem, który zdecydowanie najbardziej podniósł ciśnienie był apel w sprawie zwiększenia płac w służbie zdrowia. Wielu zdziwiła nieobecność samych zainteresowanych…We wcześniejszej rozmowie z władzami powiatu przedstawiciele związków zaowodowych lekarzy poprosili, by sprawę odpowiednio nagłośnić. Wszyscy zdają sobie sprawę z faktu, że problemu nie da się załatwić na szczeblu powiatowym. Głos lekarzy musi trafić do wyższych stołków, bo kwestię podwyżek można załatwić jedynie przy rozwiązaniach ustawowych i nakładach z państowego budżetu.

Lekarze, jak pisaliśmy już wcześniej ( "Sam jak… pacjent?" ) domagają się podwyzek plac, o 30 proc.w tym roku i 100 w przyszłym. Grożą, strajkiem, który może sie skończyć nawet odejściem od łóżek chorych.

Pomimo, że na wczorajszym posiedzeniu Rady, nie pojawili się przedstawiciele zwiazków zawodowych lekarzy, najgorętsze emocje i tak wzbudziła kwestia wysokości ich zarobków, jakie podała, w odpowiedzi na interpelację Romana Głowskiego, dyrekcja szpitala: średnie wynagrodzenie lekarza wyniosło 4881 zl. pielęgniarek i położnych 2061 zł, a administracji oraz pracowników obsługi technicznej 2575 zł. Kwoty te obejmują wypłaty z ustawy 203.

Personel uznał, że podane kwoty są przekłamaniem i nie mają nic wspólnego z rzeczywistymi zarobkami, bowiem należy uzwględnić w nich nadgodziny i wypłatę zaleglych świadczen z poprzednich lat. Podane cyfry są manipulacją dyrekcji! Za coś takiego należy od razu odwołać dyrektora szpitala ze stanowiska! – krzyczał wzburzony radny Oswald Krupa. – Czy radni są jakimiś pachołkami dyrekcji?? Nie możemy sobie na takie traktowanie pozwolić!
Niech lekarze zarabiają nawet 10 tys., ale niech to będzie prawdą
! – podniosła głos radna Słotwińska.

Dyrektor Krzyżek ponownie wytłumaczył, że odpowiedź na pytanie została udzielona precyzyjnie i dotyczyła nie pensji zasadniczej tylko średnich wynagrodzeń. Mimo, iż padło jeszcze pytanie o zarobki dyrekcji, Krzyżek skutecznie je pominął. Emocje dotyczą pensji lekarzy, a nie dyrekcji – skomentował.

Jak twierdzi rady Marceli Klimanek, na co dzień lekarz raciborskiego szpitala, jak tak dalej pójdzie to nie będzie miał kto leczyć raciborzan. Personel szpitala zarabia śmieszne sumy. W szpitalu aż kipi. Nie chcę mówić jakie padają słowa… Sąsiednie ZOZ – y "kradną" naszych specjalistów proponując o 100 proc. wyższą pensję – komentuje.

Lekarz bez specjalizacji zarabia w Raciborzu od 1651 do 1776 zł, z pierwszym stopniem specjalizacji od 1776 do 2028 zł, z drugim – od 2028 do 2155 zł. Wynagrodzenie pielęgniarek: do 5 lat pracy 1169 – 1254 zł, od 6 do 12 lat 1263 – 1360 zł, od 13 do 20 lat 1370 – 1481 zł i powyzej 20 lat 1483 – 1583 zł.

"Solidaryzując się z postulatami środowisk medycznych oraz mając na uwadze fakt, że ludzie którym powierzamy nasze życie i zdrowie winni być należycie wynagradzani, Rada Powiatu Raciborskiego podjęła apel…" jednogłośnie.

/SaM/

- reklama -

16 KOMENTARZE

  1. Taaa… Najbardziej ekskluzywny jest sam Osuchowski. Nipowtarzalny. Różne inne chłopaki przepisywały się z jednej partii do drugiej i już ich nie ma. A Jaś się nie przepisywał i trwa. A chłopaki dalej się przepisują…

  2. niektórzy przecież są już na emeryturze i zatruwają powietrze w UM MAJĄC PRZY TYM ŚMIAŁOŚĆ MÓWIĆ O OSZCZĘDNOŚCIACH W BUDŻECIE. To wszystko jakieś chore!!!

  3. hej! Nawiedzony przed zaśnięciem proponuję dobrze wywietrzyć sypialnię i wypić napar z melisy, ponieważ koszmary senne mogą wywołać wiele strasznych chorób. Zyczę zdrowia i pogody ducha!! Nie deprymuj innnych.

  4. Właściwie to nie rozumię skąd taki tytuł tego artykułu „Przez dziurkę od klucza”? Czyżby redakcja prowokowała następne plwociny pod adresem Władz? Nie wiem czemu to ma służyć? Aby uciąć wszelkiego rodzaju domysły odpowiadam – nie jestem zwolenniczką tych Panów.

  5. To muszą mieć zamki starego typu z tych nowych drzwiach gabinetowych panowie prezydenci:))). Dziurka od klucza w zamku typu: Gerda, Łucznik nie wiele zdradza co jest za drzwiami ( bo wkładka na to nie pozwala).

  6. Do „x”W tym artykule nie chodziło konkretnie o naszych prezydentów,Dziennik Zachodni w swoim artykule przedstawił też jak wyglądają gabinety prezydentów Wodzisławia Śl.,Żor,Jastrzębia Zdrój,Rybnika i Czerwionki-Leszczyny,chodziło jak się czują w swoich gabinetach i jak je urządzają.I nikt nie brał naszego miasta pod lupę.

  7. Ja też myślę, że DZ zszedł trochę na psy z tymi newsami lokalnymi. Dość często piszą o takich bzdurach, że aż dziw, że w ogóle piszą. Co do prezydentów: Osuchowski do muzeum figór woskowych i to do 2 działów: dawni przywódcy lokalni w PRL-u i negatywne sposoby rządzenia na szczeblu lokalnym w UE

  8. Dzięki za wyjaśnienie. Nie zmienia to jednak faktu, że jest to tak jakby zapytać o dietę, do jakiego lekarza chodzą i …. dalej to jest bla, bla,bla. Jak w kolorowym piśmie.

  9. Własnie pisanie o tych na dole powinno być bardzo wnikliwe, nawet o tym czy chodza na boki, bo to własnie z nich tworzy sie póżniejsza elita władzy na górze,która zadziwia nas jak teraz PiS.

KOMENTARZE

Please enter your comment!
zapoznałem się z regulaminem
Please enter your name here