Championi w Raciborzu

Międzynarodowy Turniej w Piłce Siatkowej Juniorów to impreza, którą Racibórz mógł poszczycić się w miniony weekend. Piękna, słoneczna pogoda nie sprzyjała co prawda oszałamiającej frekwencji na trybunach hali sportowej Ośrodka Sportu i Rekreacji, lecz jak zapewnia dyrektor tej placówki – Jerzy Kwaśny – już w przyszłym roku liczba widzów zostanie podwojona. Uczestnikami turnieju były zespoły z tzw. górnej „półki”. Tak bowiem trzeba określić Mistrzów Europy Kadetów – drużynę Polski – oraz championów Afryki – Egipt. Do mniej renomowanych ekip możemy zaliczyć Czechów, oraz reprezentację Polski „B”. Prawdziwym „smaczkiem” tych zawodów był udział dwóch wychowanków Klubu Siatkarskiego RAFAKO Racibórz – Michała Kamińskiego, oraz Dawida Guni. Jak przystało na gospodarzy tej imprezy w finale wystąpili Polacy, którzy stanęli na wysokości zadania i dostarczyli widowni sporą dawkę emocji. Lepsi okazali się starsi reprezentanci, lecz woli walki im młodszym kolegom z pewnością nie można było odmówić.


Reprezentacja Polski KadetówZdzisław Gogol, trener ekipy narodowej


Impreza okazała się udana a jej organizatorzy dołożyli wszelkich starań by ekipy biorące udział w turnieju, czuły się bardzo dobrze. Jeśli chodzi o aspekt sportowy, to w przypadku mojej drużyny nie do końca mogliśmy pokazać się z najlepszej strony. Zadecydowały o tym drobne urazy u niektórych graczy, którzy będąc w fazie roztrenowania nie byli przygotowani do dużych obciążeń. Poza tym nie jesteśmy jeszcze w naszej optymalnej dyspozycji, wciąż się zgrywamy, nie mamy jeszcze wszystkich zawodników. Dopiero w niedzielę dołączył do nas Bartek Kurek z Mostostalu, który wystąpił na nowej dla siebie pozycji – na „przyjęciu”. Z poziomu trunieju jestem zadowolony, ponieważ brały w nim udział drużyny wymagające. Zobaczymy jak to wszystko odbije się na zbliżających się dla nas konfrontacjach we Włoszech, gdzie wkrótce się udajemy. Nadrzędnym celem naszego udziału w tych zawodach była możliwość wspólnej gry poszczególnych zawodników i będzie to z pewnością bogaty materiał do analizy. Jeśli chodzi o Michała Kamińskiego – wychowanka miejscowego klubu RAFAKO Racibórz – to uważam, że nie zagrał na miarę swoich możliwości. Wiem, że stać go na zdecydowanie więcej i jeśli chodzi o jego postawę to mogłaby być lepsza. Michał ma duży potencjał zarówno w ataku, jak i w bloku a tutaj ten potencjał nie został po prostu wykorzystany – komentuje zawody trener ekipy narodowej Zdzisław Gogol.
 


Wywiad z Jerzym Kwaśnym – dyrektorem Ośrodka Sportu i Rekreacji w Raciborzu

Jakie były założenia przy organizowaniu międzynarodowego turnieju piłki siatkowej?
Naszym celem było powiększenie oferty imprez sportowych organizowanych w Raciborzu. Chcieliśmy, aby do popularnych w naszym regionie dyscyplin – takich jak piłka nożna, czy pływanie – dołączyła również siatkówka. Oprócz aspektów widowiskowych, sam turniej niesie za sobą wymierne korzyści szkoleniowe i nie jest tutaj do końca ważne kto zostanie zwycięzcą. Jest konfrontacja pomiędzy stylem afrykańskim a tym, który reprezentują Mistrzowie Europy Kadetów czyli reprezentacja Polski oraz Czesi. Zespoły są w różnych cyklach treningowych a to ma z kolei niewątpliwy wpływ na sposób ich gry.

Co okazało się sukcesem organizacyjnym a co z kolei należałoby poprawić?
Jesteśmy trochę zaskoczeni niską frekwencją na trybunach. Są to jednak nasze pierwsze kroki w kierunku organizowania takich turniejów i zdaję sobie sprawę z faktu, iż czeka nas jeszcze wiele pracy. Jeśli wszystko przebiegnie po naszej myśli, to już w przyszłym roku frekwencja zostanie podwojona. Rada Miasta życzliwym okiem patrzy na tego typu imprezy, a to z kolei zaowocowało dofinansowaniem z jej strony. Zespoły które gościmy są bardzo zadowolone z pobytu w naszym mieście.

Czy mała frekwencja nie jest przypadkiem spowodowana skąpą ilością zapowiedzi turnieju w mediach?
Nie wiedzieliśmy do końca jakie ekipy wezmą udział w zawodach a to spowodowało, że impreza nie mogła zostać wcześniej nagłaśniana. Zostało wysłanych 17 zaproszeń m.in. do Włoch, Niemiec, Hiszpanii, Holandii. Jedynym pewniakiem była pierwsza reprezentacja Polski. O tym kto dołączy dowiedzieliśmy się zaledwie tydzień temu. Ekipy, które udało nam się zaprosić są atrakcyjne pod względem sportowym. Swoim poziomem odstają nieco Czesi, lecz ta reprezentacja nie mogła zgłosić silnej drużyny ze względu na trwające u nich rozgrywki ligowe.


Wyniki Międzynarodowego Turnieju w Piłce Siatkowej Juniorów:
1. miejsce – Polska A
2. miejsce – Polska B
3. miejsce – Egipt
4. miejsce – Czechy

Wyniki rozegranych spotkań:
Polska B – Czechy 3:0
Polska A – Egipt 3:0
Polska A – Polska B 2:3
Czechy – Egipt 0:3
Polska B – Egipt 3:1
Polska A – Czechy 3:0

Mecz o III miejsce:
Czechy – Egipt 2:3

Finał:
Polska A – Polska B 3:0

/Tomasz Paliga/

- reklama -

1 KOMENTARZ

KOMENTARZE

Please enter your comment!
zapoznałem się z regulaminem
Please enter your name here