WEEKENDU CIĄG DALSZY – polecamy najbliższe imprezy

  Przedstawiamy dalszy ciąg zapowiedzi ciekawych wydarzeń w sobotę i niedzielę. Proponujemy tym razem dwie wystawy fotograficzne oraz festiwal teatralny.

  „Weltsprache fußball”- wystawa fotografii


  „Weltsprache fußball” to fotograficzna wystawa o świecie piłki nożnej, którą przygotował Goethe-Institut we współpracy z jedną z najbardziej prestiżowych agencji fotograficznych na świecie MAGNUM PHOTOS. jest ona jednym z oficjalnych punktów programu artystycznego Mistrzostw Świata w Piłce Nożnej 2006. Mottem wystawy stało się hasło tegorocznych mistrzostw „ŚWIAT Z WIZYTĄ U PRZYJACIÓŁ”. Fotografię ukazują piłkę nożną jako zjawisko typowe dla całego świata bez względu na różnice narodowościowe zy kulturowe. Uznani fotografowie, m. in. Henri Cartier-Bresson, Abbas, Martin Parr, Herbert List, w niezwykle wrażliwy sposób przedstawiają najróżniejsze aspekty piłki nożnej, podkreślając z jednej strony międzynarodowy charakter, a z drugiej strony elementy wspólne dla różnych kultur. Na wystawę składa się 50 wielkoformatowych fotografii (w Raciborzu pokazanych zostanie 20 z nich). „Weltsprache fußball” odwiedziła już 77 krajów świata – Dzięki redakcji polsko-niemieckiego radia MITTENDRIN 


  od 8 maja będzie można ją zobaczyć w „Galerii pod Górę” w RDK, . Chopina 21 od poniedziałku do piątku w godzinach od 8.00 do 21.00 oraz w sobotę i w niedzielę w godzinach od 16.00 do 20.00  Wystawa fotograficzna „Historia pod tytułem Newsweek”


  Wystawa jest przeglądem historycznych wydarzeń i zjawisk, które stały się tematami okładek (cover stories) Newsweeka. Wybór obejmuje blisko 70 tematów i ponad 300 zdjęć z lat 1933-2001. Uwzględniono nie tylko problematykę polityczną ale także społeczną i kulturalną. Na wystawie znajdują się plansze poświęcone zarówno podbojom Hitlera czy wojnie w Wietnamie jak i upowszechnianiu się tabletki antykoncepcyjnej oraz karierze Beatlesów. Oprócz podpisów pod fotografiami, każdy wątek opatrzony został krótkim komentarzem, objaśniającym tło wydarzenia zgodnie z duchem towarzyszącego mu artykułu. Ekspozycja łączy w sobie walor edukacyjny i źródłowy – widz ogląda historię nie z naukowego dystansu, lecz oczami ówczesnych dziennikarzy, na gorąco relacjonujących wydarzenia. Wystawa ukazuje ponadto amerykańską perspektywę widzenia dziejów, w której np. szczególną uwagę poświęca się sytuacji na Dalekim Wschodzie.

  Wystawa jest czynna w Galerii Kopyto w budynku Raciborskiego Centrum Kultury przy ulicy Chopina 21. Zaprasza Grupa Rosynant.
  Wciąż trwa w Rybniku VIII Festiwal Sztuki Teatralnej, którego laureatem w zeszłym roku był raciborski Teatr Tetraedr. Sprawdź, kto z Raciborza wystąpi w tej edycji imprezy. UWAGA – drobna zmiana programu! Sprawdź!


  13 maj


  12,00-12,35 OCZAMI WYOBRAŹNI Teatr Tańca Współczesnego z Białegostoku (scena duża)


  13,00-13,40 MASKI Z KOLEKCJI DOKTORA CARLA JUNGA Teatr Nikoli z Krakowa


   15,00-15,40 DIVERTISSEMENT NR 4 (monodram) Jerzy Dębina z Raciborza


  16,00-16,15 POSZUKIWANIA (improwizacja) Teatr Tańca NAVRAS z Rybnika (poza konkursem)


  16,45-17,25 REMIX Teatr Of Manhattan z Łodzi


  18,00-18,40 GŁOSY Teatr Krzyk z Maszewa (gość festiwalu – bilet 5 zł)


  20,40-21,10 DRŻENIE (premiera) Teatr Sztuki Mariana Bednarka z Rybnika


  21,20-22,20 dyskusja z jurorami o spektaklach


  22,30-24,30 koncert jazzowy


   


  14 maj


  UWAGA, SPEKTAKL ODWOŁANO! 12,00-12,45 ZJEDNOCZONA WITKACJA Teatr Psychodelii Absolutnej – Off Teatr z Krakowa


  13,10-13,50 PRZYJDŹ Teatr Officium z Łodzi


  15,10-16,05 POGRZEBAĆ UMARŁYCH Teatr Preventorium z Będzina


  16,20-17,00 BENEFIS (monodram) Teatr Psychodelii Absolutnej – Off Teatr z Krakowa


  19,00 wręczenie nagród


  20,00-21,20 TEZEUSZ W LABIRYNCIE – Stowarzyszenie Teatralne „Chorea” z Gardzienic (scena duża; gość festiwalu; bilet 10 zł)


  Festiwalowi towrzyszy wystawa do Xięgi Bałwochwalczej Brunona Schulza, wystawa plakatu teatralnego oraz instalacje teatrale i malarstwo Mariana Bednarka.


  Organizator: Fundacja Elektrowni Rybnik Dyrektor Festiwalu: Stanisław Wójtowicz Dyrektor Artystyczny: Marian Bednarek


   

  - reklama -

  KOMENTARZE

  Please enter your comment!
  zapoznałem się z regulaminem
  Please enter your name here