Nie wiesz? – zapytaj w bibliotece

Tegoroczny TYDZIEŃ BIBLIOTEK poświęcony był informacji – tej dziedzinie działalności książnic, która ze względu na jej rozwój i zapotrzebowanie czytelników wymaga wyraźnego i konsekwentnego popularyzowania.
Wyszukiwanie informacji zawsze było, jest i będzie ważnym elementem pracy bibliotekarza, lecz dzisiaj, w dobie coraz większych możliwości odnajdywania różnorodnych wiadomości i szybkiego ich udostępniania, głównie za sprawą technik elektronicznych, staje się jedną z najważniejszych zadań bibliotekarstwa.


Nie jest jednak pewne, czy użytkownicy bibliotek w podobnym stopniu, co bibliotekarze, uświadamiają sobie, jak zmienił się potencjał tych placówek w zakresie ilości i sposobu kierowanych do nich informacji.


W TYGODNIU BIBLIOTEK 2006 chcieliśmy pokazać czytelnikom, jak szeroko rozumiane jest obecnie pojęcie „informacja”, jakimi środkami informacje przekazywane są użytkownikom bibliotek.


W 2006 roku TYDZIEŃ BIBLIOTEK organizowany był pod hasłem „Nie wiesz ? – zapytaj w bibliotece”.
W związku z tym Miejska i Powiatowa Biblioteka Publiczna w Raciborzu przygotowała dla swoich czytelników, głównie uczniów raciborskich szkół propozycje zajęć dotyczących wykorzystania i udostępniania różnorodnych dokumentów informacyjnych we wszystkich swoich filiach i oddziałach.


W dniach od 8-15 maja 2006 odbyło się 12 spotkań w których wzięło udział 269 osób. Uczestnikom zaprezentowano szereg źródeł informacyjnych oraz możliwości ich wykorzystania w nauce i w życiu.


Dużym zainteresowaniem proponowanych tematów wykazali się gimnazjaliści, w liczbie 123, którzy z uwagą wysłuchali wykładów na temat: „Biblioteka skarbnicą wiedzy społeczeństwa informacyjnego” oraz „Wydawnictwa ciągłe alternatywą dla wydawnictw zwartych”.


Zajęcia dla uczniów raciborskich szkół gimnazjalnych odbywały się w Filii nr 8 na ul. Żorskiej 2, a także w Oddziale dla Dzieci mieszczącym się przy ul. Kasprowicza 12.


Miłym zaskoczeniem dla organizatorów TYGODNIA BIBLIOTEK 2006 było ogromne zainteresowanie najmłodszych użytkowników Miejskiej i Powiatowej Biblioteki Publicznej w Raciborzu czyli przedszkolaków. Przygotowano dla nich prezentacje książeczek popularnonaukowych, omówiono serie wydawnicze oraz czasopisma dla maluchów. Zajęcia dla najmłodszych pod hasłem „Biblioteka na mnie czeka – przedszkolaki poznają świat książki” odbyły się w Filii nr 7 na ul. Słonecznej 9 oraz w Filii nr 10 w Raciborzu – Markowicach na ul. Jordana 6


W Wypożyczali i Czytelni Oświatowo Naukowej, Rynek 12 odbyły się wykłady na temat „Nowoczesne techniki elektroniczne pomagają w nauce i w życiu”. Uczniom II Liceum Ogólnokształcącego w Raciborzu zaprezentowano m in. wybrane zintegrowane systemy biblioteczne i sposoby ich wykorzystania podczas wyszukiwania informacji o zbiorach jak również ciekawsze edukacyjne bazy danych.


Natomiast dla słuchaczy Śląskiego Uniwersytetu III Wieku przygotowano wykład dotyczący Internetu jako źródła informacji, wykorzystywanego w celach edukacyjnych jak i w życiu codziennym. Spotkanie zakończyło się praktycznymi ćwiczeniami przy komputerze np. zakładaniem poczty elektronicznej, wysyłaniem i odbieraniem e-maili itd.


TYDZIEŃ BIBLIOTEK 2006 w Miejskiej i Powiatowej Bibliotece Publicznej w Raciborzu podsumowała wystawa pod hasłem ” Nie wiesz ? – zapytaj w bibliotece”, na której prezentowane są różne rodzaje źródeł informacyjnych. Wystawę można oglądać w galerii Gawra przy ul. Kasprowicza 12 do 26 maja 2006.

- reklama -

KOMENTARZE

Please enter your comment!
zapoznałem się z regulaminem
Please enter your name here