Uniwersytet III Wieku na wykładzie w starostwie

Dziś o 13.30 odbyło się kolejne spotkanie Uniwersytetu III Wieku. Tym razem w Starostwie Powiatowym w Raciborzu. Na temat „Samorząd lokalny szansą dla rozwoju miasta i regionu” wypowiadała się wiceprzewodnicząca Rady Powiatu Małgorzata Rother – Burek oraz wicestarosta Adam Hajduk. Problematykę kompetencji, zadań gminy oraz powiatu samorządowcy na przemian starali się zainteresowanym słuchaczom wyczerpująco przybliżyć. Małgorzata Rother – Burek omówiła także działalność samej Rady Powiatu.

Dojrzali studenci dowiedzieli się m.in., że zgodnie z zapisami ustawy o samorządzie powiatowym Rada Powiatu jest jednym, obok Zarządu Powiatu, z organów powiatu. Jest organem stanowiącym i kontrolnym. Można powiedzieć, że Rada sprawuje na szczeblu samorządu powiatowego władzę ustawodawczą oraz kontroluje działalność Zarządu, który z kolei sprawuje władzę wykonawczą.


Wiceprzewodnicząca Rady Powiatu Małgorzata Rother – Burek


Głównym zadaniem Rady jest stanowienie aktów prawa miejscowego, w tym przede wszystkim Statutu Powiatu Raciborskiego. Rada podejmuje swoje decyzje, przyjmując stosowne uchwały. W szczególności w kompetencjach Rady jest wybór i odwołanie członków Zarządu oraz Starosty, a także powoływanie i odwoływanie na wniosek Starosty Skarbnika Powiatu oraz Sekretarza – mówiła wiceprzewodnicząca.

Niezmiernie ważnym zadaniem jest również uchwalanie budżetu powiatu na dany rok oraz rozpatrywanie sprawozdania z wykonania budżetu i podejmowanie uchwały w sprawie udzielenia lub nie absolutorium dla Zarządu. Rada Powiatu podejmuje także uchwały w sprawach majątkowych powiatu oraz szeroko pojętej współpracy samorządu powiatu.Piotr Klima, pieszczotliwie przez studentów nazywany rektorem oraz Wicestarosta Adam Hajduk


Małgorzata Rother – Burek przypomniała także o tym, że Rada liczy sobie 23 członków. Mówiła również o komisjach powiatu, których szeregi Radni zasilają. Najważniejszym, głównym zadaniem Radnego to nie udział w sesjach, ale działanie w komisjach i praca w terenie – mówiła wiceprzewodnicząca.

Słuchaczy m.in. interesował problem raciborskiego szpitala – począwszy od dawnego budynku na Bema, poprzez sprawę strajku, na obsłudze medycznej skończywszy. Nie wątpie w kompetencje naszych raciborskich lekarzy. Ale za mało w nich serca do pracy. I to czuć a to na pewno nie wpływa dobrze na samopoczucie pacjentów… – zauważyła jedna ze słuchaczek.


 


Słuchacze Uniwersytetu III Wieku 


Cieszymy się, że możemy Państwa tutaj gościć. Życzymy sobie byście byli naszymi doradcami, bo Wasze opinie są dla nas niezwykle istotne – powiedziała Małgorzata Rother – Burek.

/SaM/

- reklama -

17 KOMENTARZE

  1. a ja dopiero sie wybieram do liceum i słyszałem ze LO to lipa:/ moja kolezanka która miała w gim z historii same! 6 i 5 teraz siedzi z historii nie wiem co ten nauczyciel chce tym udowodnic ale nie ide do LO1 i wielu moich znajomych zmieniło decyzjepójścia z LO1 do LO2 ja polecam LO2 wiele dobrego o nim słyszałem 🙂

  2. owszem oceny maksymalnie spadaja w dół.jesli ktos sie boi histy w 1LO to rzeczxywiscie niech nie idzie potwierdzam ze historyk….sredni:/ ale szkola ogolnie super jakby co to polecam DELFa super sprawa!

  3. oj marudzicie…jestem absolwentem 1.LO z 2003r. i jakoś nie narzekałem na historyków, no ale może dlatego, że miałem lekcje historii ze ś.p. profesorem Motyką, który potrafił zainteresować ucznia np. przez podawanie różnych ciekawostek

  4. Zapraszam do szkoły społecznej.Dobra kadra nauczcielska a warunki nauczania można porównac do korepetycji czyli nauczania indywidualnego.Czesne potraktujcie jako zapłatę za korepetycje które są tu już zbędne!!!!

  5. heh 3 lata temu miałem ten sam dylemat, wybrałem 2LO. Ktoś kiedyś mi powiedział: Jeśli chcesz sie nauczyć myśleć to idź do 2lo na mat-fiz – teraz mogę potwierdzić słuszność tych słów. Pozdro

  6. Nie uczcie się bo po co. Jeśli macie znajomości to załatwicie sobie posade w Starostwie lub UM. Jak się wam uda to dostaniecie się do Sejmu. Tam co drugi ma magistra zaraz po zawodówce. Nawet matury nie musieli zdawać.

  7. Wybrałem 2LO poniważ słyszałem, że tok nauczania nauczycieli nie odbiega tak znacząco od programu na maturze jak u wspomnianego historyka czy innych nauczycieli z 1LO. Jestem przekonany, że będę lepiej przygotowany do matury niż koledzy i koleżanki z 1LO lub techników i liceów profilowanych…..

  8. A ja polecam LO1 tam stawiają na kreatywność a nie na szarą masę tak jak to jest w LO2, ale ja nie chce się przepychać, kto jest lepszy. W LO2 mieli lepsze wyniki matury natomiast w LO1 stawiają bardziej na indywidualności. Mi bardziej odpowiada jedynka.

  9. Poziom w naszych liceach jest i tak bardzo wysoki w porównaniu z innymi szkołami tego typu miastach Polski, podobnych wielkością do Raciborza.Nie ma obaw, jeśli się uczysz to bez problemu dostaniesz się na studia gdzie tylko będziesz chciał.Tylko, że nie dla wszystkich jest to dane, mimo to powodzenia!

  10. w Ekonomiku to były czasy :). 5 lat minęło jak 1 dzień, super szkoła, atmosfera, niektórzy nauczyciele troche przerażali ale dziś wspominam ich z uśmiechem na twarzy :). EKONOMIK!!!!!

KOMENTARZE

Please enter your comment!
zapoznałem się z regulaminem
Please enter your name here