Koncert poświęcony pamięci Ludwika van Beethovena i Franciszka Liszta

27 maja o w kościele pw. św. Anny w Krzyżanowicach odbędzie się koncert poświęcony pamięci Ludwika van Beethovena i Franciszka Liszta.

Na pamiatkę pobytu w Krzyżanowicach dwóch sławnych kompozytorów – Ludwika van Beethovena oraz Franciszka Liszta od ponad 10 lat organizowane są przez władze samorządowe gminy Krzyżanowice koncerty poświęcone ich pamięci. Najbliższy taki koncert odbędzie się w sobotę 27 maja w kościele pw. św. Anny w Krzyżanowicach.
W tym roku (dokladnie 29 maja) przypada 160 rocznica koncertu F.Liszta w Raciborzu (który na ten koncert przybył z Krzyżanowic) oraz dokładnie 200 lat od odwiedzenia Krzyżanowic przez Beethovena.


Od kilku lat koncerty te są elementem spotkania gmin partnerskich Krzyżanowic – węgierskiej Ratki, niemieckiego Seeshaupt oraz czeskich: Haci, Piszcza i Szilherzowic.

Koncert jest częścią składową projektu "Tradycja i współczesność w kulturze pogranicza polsko – czeskiego", współfinansowanego przez UE w ramach Programu Inicjatywy Wspólnotowej Interreg IIA Czechy-Polska Fundusz Mikroprojektów w Euroregionie Silesia.

Obchody rozpoczną się o godz. 15.15 złożeniem kwiatów pod tablicami pamiątkowymi Ludwika van Beethovena i Franciszka Liszta przy zamku w Krzyżanowicach. Z kolei o 16.00 w kościele Św. Anny w Krzyżanowicach rozpocznie się koncert poświęcony pamięci kompozytorów – wystąpią Chór Parafialny Św. Anny oraz czescy soliści operowi i kwartet waltorni.


W tym roku swój udział w uroczystosciach (poza reprezentantami gmin partnerskich) zapowiedzieli m.in.: Konsul Republiki Czeskiej w Katowicach, Wojewoda Śląski Tomasz Pietrzykowski, członek Zarządu Województwa Śląskiego Marian Jarosz, przedstawiciele Parlamentu oraz lokalni samorządowcy.

- reklama -

KOMENTARZE

Please enter your comment!
zapoznałem się z regulaminem
Please enter your name here