Uniwersytet III Wieku o samorządzie terytorialnym

Śląski Uniwersytet III Wieku zaprasza wszystkich zainteresowanych do udziału w seminarium poświęconym samorządowi terytorialnemu, które organizowane będzie w czerwcu.
Uniwersytet liczy przede wszystkim na udział osób, które po raz pierwszy zamierzają kandydować na radnego, wójta, burmistrza czy prezydenta. Uniwersytet zaprasza też osoby, chcące pracować w komitetach i sztabach wyborczych.

Pierwsze zajęcia odbędą się 3 czewrca w godzinach od 15.00 do 19.00, w siedzibie ŚUTW przy Londzina 36.

Wstępna propozycja wykładów i zajęć obejmie m.in.:
– Radny – sąsiad i polityk – reprezentacja polityczna na szczeblu lokalnym
– Sprawowanie przez społeczeństwo rządów bezpośrednich z udziałem parlamentu jako organu pomocniczego; systemy wyborcze; przedstawicielstwo w radach; praktyka sprawowania mandatu radnego; codzienna praca radnego; statut prawny radnego; mandat, obowiązki, uprawnienia, kluby
-Pojęcie, istota i struktura samorządu teryteriolnego, jego jednostki oraz nadzór, kontrola i zadania
– Tworzenie prawa miejscowego; dostęp do informacji publicznej, źródła prawa w zakresie samorządów; ordynacja i kampania wyborcza; etapy kalendarza wyborczego; termin wyborów; rejestracja komitetów wyborczych; jakie partie mogą tworzyć partie polityczne i ich koalicje; stowarzyszenia i organizacje społeczne oraz wyborcy; zgłaszanie list kandydatów

Do prowadzenia zajęć Uniwersytet zaprasza aktualnych i byłych samorządowców, pracowników naukowych ślaskiej uczelni, pracowników starostwa powiatowego, urzędów gmin i miast, przedstawicieli instytucji, organizacji i mediów.

Swoje uczestnictwo Uniwersytet prosi zgłaszać do końca maja tego roku. Informacje szczegółowe: poniedziałki w godzinach 10.00 – 11.00 i czwartki 17.00 – 18.00 oraz w aptece św. Mikołaja w godzinach 8.00 – 20.00.

* ankieta
* zgłoszenie uczestnictwa

- reklama -
- reklama -

KOMENTARZE

Please enter your comment!
zapoznałem się z regulaminem
Please enter your name here