Festiwal Ekologiczny trwa pełną parą

Od rana do późnego wieczora na młodych ludzi, którzy zjechali do Raciborza z różnych rejonów Polski, czeka mnóstwo zajęć twórczych, spotkania i wieczorne koncerty. Dziś odbywa się Konkurs Piosenki Ekologicznej. Z kolei wczoraj od godziny 10.00 z przerwami do wieczora dyrektor MDK i samego festiwalu Elżbieta Biskup prowadzi warsztat wokalny. Surowa ocena i spore tempo, jakie narzuciła Biskup, nie zrażały młodzieży, która pracowała nad swoimi piosenkami.

Pani Izabela Fiebich – Bednarska przyjechała ze swoimi podopiecznymi z Wałbrzycha. Jest nauczycielką, a jej uczniowie zakwalifikowali się w Świdnicy: grupa śpiewająca i chłopiec piszący wiersze. – Cieszę się, że moje dzieci mogą wziąć udział w tak profesjonalnym warsztacie – mówi nauczycielka z Dolnego Śląska.


Drugiego dnia spotkaliśmy też Nikol Strzedula z Rudy Kozielskiej, która jest w sekcji poetyckiej. Przyznaje, że na festiwalu jest pierwszy raz. W trakcie festiwalu bierze udział w warsztacie poetyckim. Wcześniej dziewczyna pisała żartobliwe teksty, głównie do kabaretu, jak wyznaje. Z wierszem ekologicznym debiutuje. Oprócz wspólnego czytania wierszy, uwag prowadzącego, każdy z uczestników ocenia wiersze kolegów. W ten sposób poezja Nikol została wytypowana do odczytania na Wieczorze Interpretacji, który miał się odbyć w piątek wieczorem. W sobotę i niedziele młodych poetów czeka ocena już przez profesjonalne jury. Nikol ze skromnością zdradza, że jej zdaniem ma małe szanse na nagrodę.


 


Warsztat muzyczny prowadzony jest w kilku grupach: szkoła podstawowa, gimnazjum, szkoły ponadgimnazjalne. Instruktorami młodych wokalistów są Elżbieta Biskup (dyrektor MDK, specjalista od emisji głosu), Agnieszka Busuleanu (animatorka kultury, śpiewająca aktorka) i Agnieszka Błońska (wokalistka). Panie uczą właściwej wymowy, interpretacji tekstu, sposobów ekspresji scenicznej i wokalnej , a przede wszystkim pilnują czystych dźwięków.
 


W Młodzieżowym Domu Kultury panuje spory ruch. Młodzież przyjechała z całej Polski. Wszyscy przeszli eliminacje w swoich regionach, więc są najlepsi i dziś chcą jak najintensywniej wykorzystać pobyt w Raciborzu.

W piątkowy wieczór w swobodnej atmosferze odbył się Wieczór Interpretacji, Jurorzy oceniali młodych poetów recytujących swoją twórczość na tle łagodnej muzyki.

/argent/

- reklama -
- reklama -

KOMENTARZE

Please enter your comment!
zapoznałem się z regulaminem
Please enter your name here