Cudze chwalicie, swego nie znacie

W tym roku szkolnym,19 czerwca lk. Ia gimn. ZSO w Krzyżanowicach wyruszyła trasą rowerową śladami ginących zawodów.
Tradycyjnie już w ostatnim tygodniu nauki uczniowie ZSO w Krzyżanowicach udają się na rowerowe wycieczki po okolicy.
W tym roku, 19 czerwca kl. Ia gimn. wyruszyła trasą rowerową „śladami ginących zawodów”. W Tworkowie nad malowniczym stawem, zwanym Trzeciokiem, stoi stary młyn wybudowany w 1914 roku na miejscu starego,drewnianego powstałego – według zapisu ks. A. Weltzla w 1703 roku.Tam gościnnie przyjął nas obecny właściciel p. Franciszek Pawlik, który z pasją i gawędziarskim zacięciem opowiedział nam historię młyna, o urządzeniach w nim zgromadzonych i o procesie mielenia mąki. Jego młyn jest niewąpliwie ewenementem w powiecie raciborskim, dodać należy , że wszystkie urządzenia pracują, nawet koło wodne i mielą zboże na mąkę.
Po przebyciu malowniczej trasy wśród unikatowego starodrzewu, zatrzymaliśmy się w Bieńkowicach, gdzie warsztat kowalski prowadzi przedstawiciel dziewiątego już pokolenia rodziny Socha. Kuźnia pp.Jana i Roberta Socha sygnowana jest datą 1702r. a jej historia sięga czasów Jana III Sobieskiego, o czym z wielkim zaangażowaniem opowiadał obecny włściciel. Wart podkreślenia jest fakt, że przy warsztacie, w którym mogliśmy podpatrzyć ręczne wykuwanie podkowy, powstało unikatowe muzeum.Można w nim podziwiać oryginalne narzędzia, urządzenia kowalskie,wyroby rękodzielnicze, o których historii opwiadał p. J. Socha. Wycieczka pozwoliła poznać część odchodzącej w przeszłość historii lokalnej, która godna jest pielęgnowania, odkrywania i rozreklamowania, bo cudze chwalimy, swego nie znamy.
KL.Ia gimn. ZSO Krzyżanowice

- reklama -

50 KOMENTARZE

 1. Od tych upałów zdechnąć można a basen tradycyjnie zamknięty i czekają na Bóg wie jaki znak na niebiosach by go otworzyć. Ja mam teraz na termometrze w cieniu od strony północnej 34 stopnie!!!. Aż jeszcze raz zaapeluję by zbudowano w Raciborzu zespół basenów krytych (a i częsciowo odkrytych) ze zjeżdżalniami – czyli AquaPark czynny cały rok od rana do nocy a nie zdawać się na łaskę Kwaśnego by otworzył ten maleńki basenik na Oborze.

 2. Zgadzam się w 100% z A-F powinni wybudować jakiś fajny Aqua park czynny cały rok a nie czekać aż do wakacji i mordować się w upale!!na termometrze na dachu PKS-u jest 39stopni!!poprostu masakra…!!!

 3. Przestańcie! Nic tylko narzekacie i narzekacie!! Przecież mamy wspaniałą fontannę na ul.Długiej,która daje ukojenie i poczucie świeżości w upalne dni. Jest pięknie wykonana i cudowonie wkomponowuje się w reprezentacyjny deptak miasta Ba!! To nic że, jest wykonana z kilku rozrzuconych cegłówek i niebieskiej rurki.. Przecież możnaby przenieść tam pomnik Arki Bożka,który sikałby z góry na ludzi. To by dopiero się działo w upalne dni!! Wnoszę petycję, by UM uchwalił zmiany.I to szybko,bo upały miną!

 4. W takich 40 tysięcznych Chojnicach zbudowano Park Wodny i im się to opłaca a w prawie 60 tysięcznym Raciborzu, gdzie w koło jest także duże skupisko ludzi jak zwykle nic się nie opłaca (taka mentalność decydentów). Co za kretyńskie władze w mieście.

 5. A-F jakbyś by trochę mądrzejszy to byś wiedzial że otwarcie basenu nie zależy od Dyrektora Osiru ale od wladz miasta. to od nich jestesmy uzaleznieni. to oni zdecydowali ze nie bedzie dobudowy basenu (a mialbyc 50 m i zjezdzalnia). nieudacznicy w tym urzedzie miasta

 6. To zależy od Kwaśnego tak samo jak np otwarcie czy zamknięcie lodowiska. Co do naszych władz i radnych to za chwilę okaże się, że w Rybniku wszystko się opłaca a w raciborskim nieudacznikom z sali kolumnowej nic.

 7. Znowu biadolicie… Idzcie zrobić zimny prysznic na fontanne, a od razu się uśmiechniecie i urzyznicie szarego komórki. Gleba Wam puści kiełki. Dawka świeżego powietrza dobrze Wam zrobi – bo to fontanna jodowa, przeznaczona na takie upały. Urzędnicy codziennie tamtędy przechodzą i zobaczcie jakie to miasto po”układane” 😀

 8. Faktycznie Panie A-F,zależy to od Kwasa. Niestety biedak siedzi teraz nad morzem i rozbija obóz w Pleśnej:). Z drugiej strony przytaczasz Pan przykład Chojnic „serca” Kaszub,to nie jest dobre porównanie ponieważ zjeżdża się tam na odpoczynek cała Polska.Zaś Pana ciągłe porównywanie 60 tys. Raciborza do 280 tyś.Rybnika wywołuje uśmiech na mojej twarzy. Panie A-F faktycznie gorąco jest.

 9. Do tego artykułu wkradły się rażące błędy. W cieniu usiłuje się schować babcia z WNUCZKĄ! Wstyd, panowie dziennikarze! Co z etyką dziennikarską? Tą sprawą powinna zająć się rada etyki mediów, może nawet trybunał w Strasburgu…

 10. Chojnice są miastem mniejszym niż Racibórz a i też nie posiada w sąsiedztwie tylu miast co Racibórz. Z tym, że zjeżdża się tam cała Polska to przesadziłeś a już wyjątkowo rozbawiłeś mnie informacją, że Rybnik ma 280 tys mieszkańców – to pewnie Racibórz ma 150 tys?

 11. Mi też chyba się gorąco zrobiło.To prawda Rybnik ma 140tys.Dalej więc proszę Panie A-F byś dał spokój porównaniom. Co do Chojnic…nie ma znaczenia przecież ile w pobliżu jest tam miejscowosci. Liczyłem na to,że weżmiesz Pan, Panie A-F pod uwagę atrakcyjnośc turystyczną tego miasta i okolic.

 12. zapomnij o aqua parku. Racibórz widac nie ma kasy na pierdoły. Lepiej pomnik postawić. Już jest lato a ulica Ogrodowa dalej tonie w dziurach. oby do zimy.

 13. Myślę, że Racibórz też jest atrakcyjny nie mniej niż owe Chojnice (przecież tak to wszystko ładnie wygląda na raciborskich folderach wydawanych przez UM). No właśnie tak jak już ktoś wcześniej wspomniał priorytety w Raciborzu to budowa i dofinansowywanie pomników ale nie robią nic by zadbać o mieszkańców i przyciągnąć ludność do naszego grodu z okolicznych miast i miejscowości.

 14. Nie chcę z nikim wchodzić w konkluzję,na temat 2 beznadziejnych raciborskich fontann.W tamtym roku miałem gości z „Pyrlandii”(Poznańskie). Zabrałem ich do Opawy.Gdzie się nie ruszyć,”można się natknąć”mimowoli na różnego rodzaju fontanny,wodotryski czy poidełka,że o palmach już nie wspomnę.Jak wrócili do siebie i pokazali zdjęcia,wszyscy myśleli że byli w Itali(zabytki,fontanny,palmy).

 15. Przecież mamy super fontanne na Długiej :D:D Taka fajna jest… Dobra,już się nie śmieję.. nie chcę takiej super fontanny jak w Opavie – przecież wiadomo że wolałbym nowy pomnik – jakiegoś świętego na przykład. Ale jak przytoczyliście już inne miasta,to rzeczywiście Opava robi niesamowite wrażenie. Stawiam urzędasom za wzór. Ale oni jak zwykle powiedzą: bo Opava.., na Rybnik – bo Rybnik, na Wodzio – bo Wodzisław, na Pszów – bo Pszów itd. Wszystko powiedzą, oprócz to nie nasz brak wizji miasta.

 16. Ups zapomniałem, że odważną wizje Urząd Miasta już ma – Raciobrus po Katolickus Pomnikus Emerytus. Walniemy sobie taką tablice z granitu na Rynku i będziemy karmić gołębie. Przepraszam, ale czy w Urzędzie istnieje myśl, drogowskaz, pomysł na to miasto? Jakie Ono ma być? W jakim kierunku ma podążać? Jakaś fundamentalna idea której przyświeca początek dnia pracy w UM? Czy może mi ktoś z UM wyjaśnić, do czego to miasto zmierza? Prosze o szczerą odpowiedz.

 17. Urząd czeka z otwarciem basenów na czas przygotowanej przez siebie oferty Lato w miescie. Nieważne, że upał, ważne, ze w sprawozdaniu kolumny otwarcie – zamknięcie się zgadzają.

 18. Tak, to wszystko zależy od dyrektora Kwaśnego i prezydenta miasta.Radni wnioskują, uchwalają ale prezydent robi swoje. Byłam na sesji 21.06. Radny Niewrzoł interpelował ostro o opóżnieniu w otwarciu kąpieliska i sygnalizował , iż dzieciaki chodzą na pożwirowisko na Ostrogu.Kwaśny jest za długo na tym stanowisku,.Trzeba nowe,kompetentne siły do tej pracy która wymaga inicjatyw i elestyczności działania.

 19. I coż ze saupaly, ze wmiescie jest tylko jedna fontanna ktora ma moze z 40 lat, i coż ze ludzie nie maja gdzie sie ochlodzić, i coż ze dziury w jezdniach, i coz ze w miescie brud i smrod i ubostwo, i tez i coz mozna przytaczac i przytaczac.Ale wlodaży miesta i starostwa to nie wrusza byle im bylo dobrze, dobrze wedrowali za nasze pieniadze, maja w gabinetach klimatyzatory .A jak ktos skrytykuje prace urzedu czy starostwa to sie obyzaja.Na co. Chyba na swoja nie kompetencje.Byle do wyborow.

 20. Rewelacyjny besen jest w Rybniku. Nie chodzi mi o osławioną Rudę bo tam są dzikie tłumy. Chodzi mi o besen należący dawniej do Elektrowni Rybnik za zaporą na zalewie. Trochę trudno trafić ale jeśli już ktoś dojedzie przeżyje miły szok bo jest bardzo czysto i nie jest tłoczno. Basen jest położony w bardzo fajnym miejscu, w lesie. Niedaleko znajdują się również ośrodki turystyczne nad zalewem, przystanie, dużo gastronomii i ośrodek hippiczny w weekendy prawie zawsze są jakieś zawody lub pokazy.

 21. Do Kasi: Kąpielisko jest w dzielnicy Poruba. Jadąc od strony Hlucina chyba pierwsza dzielnica. W porównaniu z tym kąpieliskiem, nasz basenik to jak miska z wodą.

 22. Widziałem reklamy w OStrawie w tramwaju tego kąpieliska. Rzeczywiście wyglądało bardzo atrakcyjnie. Z tym, że Poruba to raczej na końcu Ostrawy. To dzielnica w stylu krakowskiej „Nowej Huty”. Dużo budynków w stylu soc-realizmu. Łatwo ją odróżnić wśród innych dzielnic.

 23. Najnowsze wiadomości: w 30 tysięcznej Oleśnicy zbudowano za kilkanaście milionów złoty (pieniądze z UM) Park Wodny (AquaPark). Nie jest to jedyna inwestycja w mieście, które było postrzegane jako za…pie. W Raciborzu UM wraz z radnymi woli myśleć o nowym pomniku i o sporze gdzie go postawić. już nawet małe miasteczka nas prześcigają a Prezydent z radą gó..no zrobili i gó..no robią dla miasta i mieszkańców. Oto informacja o Oleśnickim parku wodnym: http://cbsonline.pl/aktualnosci.php?id=74

 24. Do A-F. G-no to ty robisz w tym mieście bo tylko mącisz i krytykujesz smarkaczu. Nigdy nie widziśz co zrobiono. Jeżeli masz pretensje to kieruj je do prezydenta. To on ma władzę wykonawczą , jednoosobowo.W tej kadencji miał wybudować drugą nieckę pod OBorą. Zostawiono tam miejsce i zapas w stacji uzdatniania i oczyszczania wody. Chłopie zapoznaj się lepiej z realiami i weż się sam do porządnej roboty. Paru gnojków ciągle nalatuje na radnych.Przestańcie zaśmiecać internet.

 25. Do Arteksa: ” Chodzi mi o besen należący dawniej do Elektrowni Rybnik za zaporą na zalewie. ” – nie wiem jak dziś, ale w sobotę (kiedy to pisałeś) i niedzielę basen był nieczynny.

 26. Jakiś kompletny debil (inaczej nie można określić takiej osoby) wylał w taki upał gnojowicę koło mostu na Uldze i teraz capi od basenu na Oborze aż do ZEWu.

KOMENTARZE

Please enter your comment!
zapoznałem się z regulaminem
Please enter your name here