Tablica już stoi; po roku komisja oceni starania szpitala

W „Szpitalu Przyjaznym Dziecku” matka z dzieckiem staje się najważniejsza. Raciborska lecznica przystąpiła do tego programu. Przed głównym wejściem stanęła już tablica informująca pacjentów o realizacji inicjatywy.


 


Inicjatywa "Szpitala Przyjaznego Dziecku" została stworzona przez Światową Organizację Zdrowia (WHO) i Fundusz Narodów Zjednoczonych na Rzecz Dzieci (UNICEF).  
W roku 1989 zainicjowały globalną kampanię, która miała na celu ochronę, krzewienie i wspieranie karmienia piersią, oraz szczególną w tym rolę służb położniczych. 1 sierpnia 1990 roku przedstawiciele Ministerstw Zdrowia z 29 krajów, w tym Polski, podpisali dokument zwany "Deklaracją z Innocenti". Dokument ten mówi m.in. o konieczności zapewnienia wszystkim niemowlętom wyłącznie kobiecego pokarmu do 4 – 6 miesiąca; o potrzebie kontynuowania karmienia mlekiem matki do drugiego roku życia; oraz o doprowadzeniu każdej placówki położniczej w Polsce do realizacji 10 kroków do udanego karmienia piersią. 

W Polsce "Szpitali Przyjaznych Dziecku" jest coraz więcej. Aby uzyskać ten zaszczytny tytuł, każdy szpital musi przejść prawie roczny proces przygotowawczy, związany ze zmianą organizacji opieki okołoporodowej, eliminacją rutynowych praktyk niekorzystnych dla laktacji, a czasami nawet wiąże się to z przebudową oddziału. Przeważnie nie potrzeba na to wielu nakładów finansowych – chodzi przede wszystkim o zmianę rutyny w podejściu do matki i dziecka. W Szpitalu Przyjaznym Dziecku – matka z dzieckiem staje się najważniejsza. Gdy personel medyczny przejdzie przez cykl szkoleń i zostaną zastosowane nowe zasady pracy opartych na "10 Krokach", szpital musi zostać poddany ocenie. Oceny dokonuje Zespół Oceniający Szpitale. Członkami takich zespołów są odpowiedzialni za to członkowie Komitetu Upowszechania Karmienia Piersią.

/SaM/

Czytaj także Przed raciborską lecznicą stanie tablica „Szpital Przyjazny Dziecku” .

- reklama -

11 KOMENTARZE

  1. Ja czekam kiedy taka tablica z wyszsczególnieniem tego co mają zrobić radni którzy deklarowali się w czasie wyborów. I z tego dokładnie ich rozliczyć.

  2. Teraz tylko brakuje pomnik Cierpliwego Pacjenta. Sposób działania tej placówki to odzwierciedlenie nomenklatury Rady Miasta i zaściankowych interesów. Pacjent jest ostatnim elementem tego hazardu.

  3. Szpitale Przyjazne Dziecku sa początkiem zmian w zakreasie opieki okołoporodowej,zaczynem zmian na lepsze.Nowy powiew ,nowych zaczynów i myśli młodych ludzi…… .

  4. przyjazny to on może i jest ale dla dzieci swoich pracowników lecz dla pozostałych dzieci to ma ordynarne podejście nie udziela pomocy trzy letniemu dziecku dyrektor ma małych pacjentów gdzieś jest chamem

  5. tablico spadnij dyrekcji na głowę możliwe że zmienią swoje podejście do małych pacjentów 22 maja nie udzielono pomocy małemu dziecku strajkowali kawę pili i dziecko w nosie mieli

KOMENTARZE

Please enter your comment!
zapoznałem się z regulaminem
Please enter your name here