
Na uroczystą Miejską Inaugurację Roku Szkolnego wybrano Zespół Szkolno – Przedszkolny nr 2 w Raciborzu – Ocicach. Przybyli goście, wśród których znalazła się m.in. dyrektor Komisji Oświaty rybnickiej delegatury Barbara Dzierżawa, byli zachwyceni wspaniale wyremontowanym obiektem szkoły.
By uroczyście przywitać z uczniami i ich rodzicami nowy rok szkolny do Ocic przybyli: posłowie RP Henryk Siedlaczek i Andrzej Markowiak, prezydent Jan Osuchowski, wiceprezydent Mirosław Szypowski, przewodniczący Komisji Oświaty Rady Miasta Mirosław Lenk, wizytatorzy Komisji Oświatowej, dyrektorzy i nauczyciele placówek oświatowych podległych Miastu.
Modernizacja ZSP nr 2 jest drugą tego typu, po szkole w Markowicach, inwestycją jaką realizowało Miasto. Budynek jest wielofunkcyjny – mieści szkołę podstawową, dwuoddziałowe przedszkole, filię Miejskiej i Powiatowej Biblioteki, a także Uczniowski Klub Sportowy „Siódemka” oraz Ludowy Klub Sportowy „Ocice”. Placówka nie spełnia więc tylko zadań oświatowych, ale jest również centrum kuluralno – sportowym dzielnicy. Remont szkoły rozpoczął się 6 lat temu budową sali gimnastycznej. W następnych latach Miasto realizowało pełną termomodernizację kompleksu. Koszt całego przedsięwzięcia wyniósł blisko 2,5 mln zł. – Macie Państwo okazję zobaczyć, że obiekt ten może z powodzeniem służyć całej lokalnej społeczności. Szczególne słowa uznania kieruję na ręce obecnego dyrektora Andrzeja Skurka, którego kadencja przypadła na okres modernizacji obiektu, jak również pracowników jednostki oraz wszystkich realizatorów przedsięwzięcia – mówił prezydent Jan Osuchowski.
W ubiegłym roku szkolnym w placówkach oświatowych podległym Miastu inwestycji i remontów zrealizowano na kwotę prawie 1,5 mln zł. Wśród nich warto wymienić remont dachu w Gimnazjum nr 1 i Szkole Podstawowej nr 13, remont szatni i sanitariatów w Gimnazjum nr 3, termoizolację w Szkole Podstawowej nr 2 oraz kompleksową adaptację pomieszczeń w Szkole Podstawowej nr 15 i Gimnazjum nr 5 pod nowe funkcje oświatowe. Ponadto oddano do użytku kolejne pracownie informatyczne pozyskane ze środków ministerialnych.
Z nowym rokiem szkolnym we wszytskich klasach pierwszych uczniowie będą w wymiarze dwóch godzin tygodniowo pobierać naukę języka angielskiego. – Raciborski samorząd wspiera także doskonalenie zawodowe nauczycieli, czego dowodem jest m.in. ponad 33 – proc. rzesza nauczycieli dyplomowanych wśród miejskiej kadry pedagogicznej – mówił prezydent Osuchowski.
Z okazji rozpoczęcia nowego roku szkolnego prezydent życzył wszystkim nauczycielom zdrowia, szczęścia, pomyślności, satysfakcji i wytrwałości w pracy, zaś samym uczniom dobrych wyników i sukcesów w nauce.
Inaugurację zakończył program artystyczny uczniów placówki.
W tym roku do klas pierwszych szkół podstawowych zawitało 492 uczniów i 642 gimnazjów.
Koniecznie obejrzyj FOTOGALERIĘ .




![Dzień Kobiet z książką. Spotkanie z Danutą Chlupową w raciborskiej bibliotece [ZDJĘCIA] Dzień Kobiet z książką. Spotkanie z Danutą Chlupową w raciborskiej bibliotece](https://raciborz.com.pl/wp-content/uploads/2026/03/danuta-chlupowa.jpg)


![Nocne rozgrywki na zakończenie ferii na Stacji Młodych [ZDJĘCIA]](https://raciborz.com.pl/wp-content/uploads/2026/03/noc-z-grami-bez-pradu-gry-planszowe-stacja-mlodych.jpg)





![Ponad 15 litrów krwi podczas akcji w raciborskim oddziale Straży Granicznej [ZDJĘCIA] Ponad 15 litrów krwi podczas akcji w raciborskim oddziale Straży Granicznej](https://raciborz.com.pl/wp-content/uploads/2026/03/slosg-straz-graniczna-krwiodawstwo.jpg)
![Komiksy, klocki i gry planszowe. Tak wyglądały ferie w filiach bibliotecznych [ZDJĘCIA] Komiksy, klocki i gry planszowe. Tak wyglądały ferie w filiach bibliotecznych](https://raciborz.com.pl/wp-content/uploads/2026/03/komiksowe-ferie-biblioteka.jpg)
![Węgiel w roli głównej podczas warsztatów w RCK [ZDJĘCIA] Węgiel w roli głównej podczas warsztatów w RCK](https://raciborz.com.pl/wp-content/uploads/2026/02/ferie-zimowe-rck-rysunek-25.jpg)
![Protesty nie zatrzymały wycinki. Lipy zniknęły z cmentarza przy ul. Głubczyckiej [ZDJĘCIA]](https://raciborz.com.pl/wp-content/uploads/2026/03/lipy-cmentarz-glubczycka.jpg)







