Marian Drosio nowym śląskim kuratorem oświaty

Dr historii Marian Drosio był dyrektorem jednej z placówek w Wodzisławiu Śląskim, wcześniej pełnił funkcję dyrektora Delegatury Śląskiego Kuratorium Oświaty w Rybniku. 3 lipca został kandydatem na stanowisko śląskiego kuratora oświaty. 7 września minister edukacji Roman Giertych wyraził zgodę na powołanie go na na ten urząd. Szkoła powinna być miejscem przyjaznym i bezpiecznym – to credo Mariana Drosio, nowego śląskiego kuratora oświaty. Wojewoda śląski Tomasz Pietrzykowski wręczył mu 8 września akt nominacji.

Kurator Marian Drosio, dr historii, dotychczasowy dyrektor Zespołu Szkół im. 14 Pułku Powstańców Śląskich w Wodzisławiu Śląskim, rozpocznie pracę w poniedziałek, 11 września.

- reklama -

Zdaniem Mariana Drosio należy zmienić formułę nadzoru kuratorskiego nad szkołami. Nadzór powinien mieć charakter wspierający działania dyrektora szkoły. Marian Drosio zapowiedział więc częstsze niż dotąd odwiedziny wizytatorów w szkołach. Rolą kuratora jest bowiem wspierać, opiekować się, ale i nadzorować przekazane pod zarząd samorządów szkoły, by jak najlepiej wypełniały swoje zadanie. Zdaniem nowego kuratora oświaty każda szkoła buduje swój program wychowawczy, odwołując się do swego patrona, historii regionu i miejscowości, w której się znajduje. Edukacja regionalna jest bardzo ważna dla formowania osobowości ucznia – podkreślił Marian Drosio. Zdaniem śląskiego kuratora oświaty warto także w rodzinach poświęcić więcej uwagi na pielęgnację rodzinnej historii. Marian Drosio uważa, że szkoła nie może działać w izolacji od środowiska rodzinnego ucznia, w jego formacji powinna współdziałać także z instytucjami pozarządowymi, które również mają ogromną rolę do odegrania w tym procesie. Jednym z najważniejszych zadań nowego kuratora będzie próba przywrócenia roli kształcenia zawodowego. Szkolnictwo zawodowe potrzebuje silnego wsparcia i reorganizacji. Powinno być bardziej powiązane z praktyką i środowiskiem, w którym funkcjonuje – tu widzę przede wszystkim pole do popisu dla izb i cechów rzemieślniczych – powiedział Marian Drosio. Zdaniem nowego kuratora jest możliwe stworzenie systemu kształcącego poszukiwanych obecnie na rynku fachowców – rzemieślników.

/SaM/

- reklama -

KOMENTARZE

Please enter your comment!
zapoznałem się z regulaminem
Please enter your name here