100-lecie kościoła w Raciborzu-Brzeziu

Na listopad przypada setna rocznica wyświęcenia kościoła parafialnego w Raciborzu-Brzeziu – ówczesnym Brzeziu n/Odrą. W związku z przygotowaniami brzeski proboszcz zwraca się z apelem o pamiątki fotograficzne z dawnego Brzezia.Drodzy Parafianie,

Zbliża się uroczysty kiermasz naszej świątyni: 100. rocznica wyświęcenia naszego kościoła. Chcemy wspólnie z Wami godnie uczcić tą rocznicę. W związku z tym planujemy uroczyste obchody tej okazji pod tytułem „Kościół w Brzeziu wczoraj i dziś”. Uroczystość ta przypada na niedzielę 5 listopada 2006 r.

W ramach tego będzie też odprawiona uroczysta msza koncelebrowana z udziałem Arcybiskupa Damiana Zimonia, Metropolity Katowickiego oraz innych zaproszonych księży z całego dekanatu. Aby uświetnić tą uroczystość chcielibyśmy w trakcie tych obchodów wszystkim Parafianom i gościom zaproszonym pokazać na dużym ekranie w naszym kościele jak nasza świątynia i cała parafia wyglądała kiedyś. A ponieważ jest to nasza wspólna duma i radość chcemy to uczynić przy współpracy wszystkich Parafian. Dlatego też prosimy wszystkich Parafian, abyśmy poszukali w swoich rodzinnych archiwach i albumach stare zdjęcia czy też widokówki przedstawiające naszą świątynię, uroczystości kościelne i przynieśli je do nas do kościoła. Szczególnie ciekawe byłyby zdjęcia przedstawiające np. nasz kościół w trakcie budowy lub zdjęcia z uroczystości kościelnych, takich jak procesja Bożego Ciała, Wielkanoc, Procesja Św. Urbana, Podziękowania za


żniwne, wizytacje ważnych gości kościelnych, itp. Bardzo ciekawe byłoby również zobaczyć zdjęcia starego kościoła drewnianego – poprzednika naszej wspaniałej 100-letniej świątyni.


Chcielibyśmy również, abyście poszukali historycznych fotografii całej naszej


parafii. Wiemy, że wielu mieszkańców Brzezia darzy dużym sentymentem naszą „małą ojczyznę” i ma dużo w swoich archiwach takich starych pamiątek ze starego Brzezia: zdjęć i widokówek ze „starych czasów”.


Im starsze i ciekawsze zdjęcia – tym lepsze.


Gdyby ktoś nie mógł osobiście dostarczyć zdjęć do kościoła a chciałby je udostępnić do skopiowania, istnieje możliwość osobnego umówienia się na skopiowanie.


Chcielibyśmy, aby żadna pamiątka fotograficzna naszego kościoła oraz starego Brzezia nie została zapomniana i abyśmy mogli ją przedstawić wszystkim gościom na dużym ekranie w trakcie uroczystości 100-lecia. Wszyscy zadbajmy o to, aby nam się to jak najlepiej udało.


Niezależnie od tego być może uda się nam zrobić w ten sposób również jakieś opracowanie czy publikację upamiętniając 100-lecie naszego kościoła. Tam również zdjęcia czy widokówki z Waszych archiwów znalazłyby swoje godne miejsce.


Ksiądz Proboszcz
wraz z organizatorami Uroczystości 100-lecia kościoła w Brzeziu

- reklama -

13 KOMENTARZE

 1. Racibórz nie startował w konkursie gdyż Osuch bardzo często szybko gasi światła na ulicach a czasami wcale ich nie zapala (o czym już wielokrotnie pisałem).

 2. aż wstyd, że w Raciborzu mamy tak mało oświetlonych zabytków, a ich akurat nam nie brakuje. Warto nadmieniż, że np. wieża muzeum za komuny była oświetlona, a teraz…

 3. Pamiętam jak na dachu restauracji Tęczowa były zainstalowane z 2 lub 3 reflektory wycelowane na Muzeum (ale szybko wysiadły gdyż były to do użytku wewnętrznego a nie na deszcz i mróz) – tylko to można było wytłumaczyć początkami iluminacji w mieście ale teraz?. Ciemność widzę!

 4. ale najważniejsze ze UM jest oswietlony i sąd. Reszta to tylko strata dla miasta więc trzeba oszczędzać. Takie jest myślenie komuchów. I kto za to płaci? Pan płaci, pani płaci wszyscy płacą…

 5. Do tradycji już należy to, że w UM inicjatorem działań na rzecz miasta nie jest prezydent i jego podległa świta. Zagadnieniem oświetlenia naszego pięknego miasta powinny się zająć instytucje pozarządowe. Przecież ktoś musi im wytłumaczyć i przekonać o pozytywnych aspektach iluminacji miasta. Tę sprawę należy przeforsować. Spróbuję nadeć tok tej sprawie.

 6. Nie wiem, czy wiecie, ale kościół na ostrogu jest podświetlony tylko dlatego, że za projekt i wykonanie tego wszystkiego zapłaciła parafia. A w rezultacie UM pozwala jej podswietlac kościół tylko do chyba 23.00, a potem ciemność. Ma to sens? Ale cicho tu, bo burzymy święty spokój staruszków z Urzędu Miasta i budzimy ich z letargu.

 7. to, że akurat iluminacja jest późną nocą wyłączana to jest normalne i praktykowane w całej Europie. Kościół na Ostrogu rzeczywiście świetnie wygląda wieczorem, szkoda, że Mikołaja taki ciemny, na pewno też by ładnie wyglądał.

 8. to dlaczego oswietlenie wiezy kosciola farnego nie jest wyłączane? czy są równi i równiejsi w tym mieście? W Rybniku i Gliwicach zabytki podświetlone są przez całą noc i nic się nie dzieje.

 9. Za oświetlenie budynku sądu odpowiada resort z ministerstwa sprawiedliwości i miasto nie kiwnęło nawet palcem w bucie by się do tego przyczynić. Natomiast nie wiedziałem, że UM jest już podświetlony (przecież postanowili pieniądze przeznaczyć na pomnikową fanaberię w mieście).

 10. Nie pamiętam numery posesji ale na Ogrodowej są bardzo ładne kamienice (dawne przedszkole i kamienica obok, kamienica (brunatna)na przeciwko apteki i kamienica biała (na parterze była nauka jazdy) na przeciwko „Meksykańskiej”.

 11. Drodzy internauci!Czy myśleliście o tym,że w Raciborzu powinno się zrobić profesjonalną iluminację zabytków?Mam na myśli kościoły: Mikołaja (najwyższa wieża w mieście a tonie w ciemnościach),Jakuba (brak oświetlenia),farny (stare i toporne oświetlenie),Serca (brak oświetlenia).Chyba każdemu podoba się oświetlony Jan Chrzciciel.Znalazłem ciekawą stronkę o iluminacjach http://images.google.pl/imgres?imgurl=http://www.ien.pw.edu.pl/TS/image/viz/v9.jpg&imgrefurl=http://www.ien.pw.edu.pl/TS/part5/pa

KOMENTARZE

Please enter your comment!
zapoznałem się z regulaminem
Please enter your name here