Czy powiat stać na rozwój lokalny?

Na seminarium gospodarczym „Wsparcie gospodarcze ze strony samorządu”, jakie odbyło się w Raciborzu, przedstawiciele partnerskiego powiatu Märkischer dzielili się z raciborskimi przedsiębiorcami swoimi doświadczeniami w działaniach na rzecz rozwoju lokalnego. Głównym celem spotkania liderów samorządów gmin powiatu raciborskiego, przedstawicieli samorządów gospodarczych z terenu powiatu, a także przedstawicieli partnerskiego powiatu Märkischer było określenie potrzeby stworzenia przez samorządy lokalne podmiotu do spraw rozwoju gospodarczego i pomocy w rozwoju lokalnych przedsiębiorstw.


Podczas seminarium Jochen Schroeder – dyrektor Agencji Rozwoju Regionalnego GWS z powiatu Märkischer przedstawił niemieckie doświadczenia w zakresie wsparcia gospodarczego dla lokalnego biznesu.
Agencja Rozwoju Regionalnego GWS jest spółką z ograniczoną odpowiedzialnością, której większościowym udziałowcem (86 proc.) jest samorząd powiatu Märkischer. Po 7 proc. udziałów mają cech rzemiosł i izba gospodarcza. GWS zajmuje się doradztwem i konsultingiem w małych i średnich przedsiębiorstwach działających głównie na rynku lokalnym. GWS zbiera informacje o profilach działalności firm, ich oczekiwaniach i potrzebach. Dane te tworzą bazę firm powiatu Märkischer. Oprócz tego, Agencja sporządza różnego typu analizy służące m.in. poszukiwaniu kontrahentów dla lokalnego biznesu. – Jesteśmy wsparciem dla lokalnych przedsiębiorców, których nie stać na korzystanie z usług firm zewnętrznych. Jesteśmy urzędnikami, ale naszą pracę świadczymy przede wszystkim w terenie, a nie za biurkiem, bo tego oczekują od nas przedsiębiorcy. Rocznie mamy zaplanowanych około 150 spotkań z przedsiębiorcami. Dla rozwoju lokalnego konieczne i zasadne wydaje się więc powołanie agencji rozwoju lokalnego – instytucji związanej z samorządem, mającej rekomendację władz samorządowych, ale jednocześnie wychodzącej naprzeciw oczekiwaniom przedsiębiorców – podkreśla Jochen Schroeder, dyr. GWS.

GWS udziela większość porad bezpłatnie, a jej działalność częściowo jest dofinansowywana z unijnych programów i składek członkowskich. Koszty zatrudnienia pracowników finansuje powiat Märkischer. – Pomoc finansowa samorządu to duża kwota, ale mamy też świadomość, że wspieranie rozwoju gospodarczego dużo kosztuje. Aktywizacja gospodarcza jest konieczna, bo przynosi z czasem wymierne korzyści. To po prostu inwestycja w przyszłość – mówi Aloys Steppuhn, Starosta powiatu Märksicher, goszczący również na seminarium w Raciborzu.Uczestniczący w seminarium przedstawiciele Raciborskiej Izby Gospodarczej i lokalnych przedsiębiorców, jak również liderzy samorządów, jednogłośnie wyrazili potrzebę zorganizowania na terenie powiatu raciborskiego instytucji na wzór Agencji Rozwoju Regionalnego GWS w Märkischer. – Taki podmiot byłby bardzo pomocny dla lokalnego rozwoju gospodarczego. Powołanie agencji rozwoju lokalnego na naszym terenie wydaje się być nieuchronne, zważywszy na fakt, że Polska jest członkiem Unii Europejskiej, a i sam powiat raciborski prężnie i efektywnie współpracuje ze swoimi partnerami zagranicznymi z Niemiec i Walii – uważa Adam Hajduk, wicestarosta powiatu raciborskiego. – Przeszkodą jest jednak finansowanie działalności takiego podmiotu, z uwagi na skromne budżety samorządowe.

/SaM/

- reklama -

KOMENTARZE

Please enter your comment!
zapoznałem się z regulaminem
Please enter your name here