O działalności klastrowej na międzynarodowej konferencji w Raciborzu

W Raciborzu odbyła się międzynarodowa konferencja poświęcona działalności klastrowej, czyli tworzeniu sieci współpracy w regionach europejskich. Gospodarzem spotkania był powiat raciborski, który wraz ze swoimi partnerami zagranicznymi – powiatem Märkischer i Hrabstwem Wrexham, uczestniczy w projekcie „INNOFIRE”.
Głównym celem projektu jest utworzenie sieci powiązań współpracy pomiędzy przedsiębiorcami i innymi zainteresowanymi jednostkami krajowymi oraz partnerami zagranicznymi w branży medycznej. Oprócz powiatu raciborskiego, powiatu Märksicher i Hrabstwa Wrexham, w „INNOFIRE” uczestniczą również regiony z Austrii, Włoch, Grecji, Szwecji i Belgii. Projekt realizowany jest w ramach programu Inicjatywy Wspólnotowej Interreg III C. Powiat raciborski jest koordynatorem „INNOFIRE” w województwie śląskim.

Międzynarodowa konferencja, która odbyła się w Raciborzu miała za zadanie rozpowszechnienie wiedzy o projekcie oraz ukazanie zasadności tworzenia sieci współpracy w różnych branżach w regionach, czyli tzw. działalności klastrowej. W spotkaniu uczestniczyli: Agencja Rozwoju Regionalnego GWS z powiatu Märkischer, firma „Zenit” z Niemiec, „Clusterland” z Austrii i „Ervet” z Włoch, jak również przedstawiciele branży medycznej i samorządowców. – Działalność klastrowa polega na tworzeniu w regionach sieci współpracy. Bogate doświadczenia w tej dziedzinie mają partnerzy projektu „INNOFIRE”, z którymi mamy przyjemność współpracować – tłumaczy Daria Ogińska z Referatu Promocji, Rozwoju i Współpracy Zagranicznej Starostwa Powiatowego w Raciborzu, która jest menadżerem projektu „INNOFIRE”. – Utworzenie klastrów w różnych regionach europejskich wpłynąć może na zwiększenie intensywności współpracy, może polepszyć produktywność w firmach, jakość i innowacyjność produktów – wyjaśnia Lucia Seel z firmy „Clusterland” z Austrii, lider projektu „INNOFIRE”. – Niewątpliwym rezultatem projektu „INNOFIRE” jest utworzenie takiej sieci w branży medycznej. Oprócz wymiany doświadczeń między partnerami, efektem będzie utworzenie ogólnoeuropejskiej bazy firm – tzw. MediMap, która ułatwi nawiązywanie kontaktów i współpracę z producentami, odbiorcami, usługodawcami i handlowcami sektora medycznego z Europy – dodaje Lucia Seel.

Projekt „INNOFIRE” realizowany jest od stycznia 2004 roku, a zakończy się w czerwcu 2007 roku. Międzynarodowe konferencje partnerów projektu odbywają się przynajmniej dwa razy do roku.

/SaM/

- reklama -

7 KOMENTARZE

  1. Szkoda, że taka międzynarodowa inicjatywa nie miała promocji w mediach lokalnych. Dlaczego zawsze się dowiadujemy szybko o jakiejś aferze itp. a takie informacje trzeba mozolnie wyszukiwać? Dobrze, że chociaż portal o nas dba.

  2. właśnie o to chodzi su. To jest ten nasz raciborski ból właśnie. Kuriozalne staje się wtedy gdy takie spotkania dotyczą zwłaszcza integracji…. A może wystarczyłoby napisać, że to nie była konferencja tylko spotkanie samorządowców i specjalistów, brzmi skromniej, ale jest adekwatne przynajmniej do tego co sie wydarzyło. Takiego spotkania nie trzeba reklamować, konferencję, w dodatku międzynarodową jednak należałoby.

  3. To tragiczne, że jeśli ktoś coś organizuje mieszkańcy o tym nie wiedzą. (Tyczy się to wszystkich imprez robionych „cichaczem”). Świadczy to jednoznacznie o stosunku organizatorów do mieszkańców. Rozumiem, plakaty=pieniądze, ale myślę, że to nie kwestia pieniędzy a obawa, że przyjdzie ktoś kto będzie chciał „szumu narobić”. I w ten sposób błędne koło się zamyka. Mieszkańców trzeba zintegrować z władzą, ot zadanie dla przyszłych radnych i polityków.

  4. Odbyło się i już.Został pewien etap już zrealizowany w myśl programu, Tylko pytanie: dla kogo? kto z kim ma się integrować? Może tylko organizatorzy z organizatorami.Zarządzać odpowiednio trzeba umieć, nie chcieć.

KOMENTARZE

Please enter your comment!
zapoznałem się z regulaminem
Please enter your name here