Odsłonięcie pomnika Gawliny przesunięte

Najprawdopodobniej dopiero w drugiej połowie listopada odbędzie się odsłonięcie pomnika arcyb. Gawliny, wcześniej zaplanowane na 4 października. Pomysłodawcy mają w zamiarze zaprosić na uroczystość prezydenta Lecha Kaczyńskiego oraz ks. arcyb. Szczepana Wesołego z Rzymu.



Cokół pomnika już stoi. Przypomnijmy, że wart 80 tys.zł. postument, autorstwa Czesława Dźwigaja – artysty, który dla Raciborza stworzył pomnik Jana Pawła II, umiejscowiony zostanie u zbiegu ulicy Odrzańskiej i Chopina.


Podobizna Arcybiskupa Józefa Feliksa Gawliny będzie miała 2, 5 metra wysokości. W jednej dłoni będzie trzymał krzyż, w drugiej kartę ze słowami: „Nie o to chodzi, jak sobie życie ułożyć, lecz o to jak żyć warto”. Na pomniku będzie widniał także herb biskupi z infułą a także fragment wiersza Cypriana Kamila Norwida:
„Do kraju tego, gdzie pierwsze ukłony
Są, jak odwieczne Chrystusa wyznanie,
„Bądź pochwalony!”
Tęskno mi, Panie…”.

O to by pomnik w Raciborzu stanął starało się głównie Towarzystwo Miłośników Ziemi Raciborskiej. Pomysłodawcom zależy, by w odsłonięciu postumentu udział wziął prezydent Lech Kaczyńki, zaś poświęcenia dokonał ks. arcyb. Szczepan Wesoły z Rzymu. Aby uroczystość mogła odbyć się w takim gronie, musi zostać przesunięta z 4 października na drugą połowę listopada.

/SaM/

- reklama -

KOMENTARZE

Please enter your comment!
zapoznałem się z regulaminem
Please enter your name here