Gościmy grupę z Łotwy

W dniach 23 do 28 września przebywała w Raciborzu grupa młodzieży łotewskiej z Zespołu Szkół Technicznych i Zawodowych w Ventspils wraz z opiekunkami. Goście wspólnie z uczniami naszej szkoły pracowali nad realizacją projektu, którego temat brzmi: „Zagrożenia patologią społeczną wśród młodzieży i wykluczenia społecznego z powodu sięgania po środki uzależniające”. Inicjatorami i autorami projektu są pani pedagog Władysława Stanieczek i pan Marek Chrobok, który równocześnie pełni rolę jego koordynatora. Oprócz wspólnych zajęć warsztatowych, które z pewnością zaowocują bogatą dokumentacją, uczniowie obu grup zorganizowali „Wieczór polski” i „Wieczór łotewski”, podczas których dzielono się informacjami o tradycjach, zwyczajach i obyczajach Śląska i Łotwy oraz przygotowano, a następnie konsumowano potrawy kuchni obu regionów.
Młodzież łotewska zapoznała się również z zabytkami i ciekawymi miejscami w Raciborzu, odwiedziła naszą szkołę mając okazję uczestniczyć w organizowanym właśnie Europejskim Dniu Języków Obcych. Niewątpliwie jednym z ciekawszych punktów programu była wycieczka do Wisły – wyjazd kolejką na Czantorię i kilkugodzinny spacer po górach przy pięknej pogodzie. Warto w tym miejscu wspomnieć, że najwyższe wzniesienia na Łotwie nie przekraczają 400 m! W trakcie wycieczki odbyły się zajęcia warsztatowe, których celem była obserwacja zachowań młodzieży w małej miejscowości wypoczynkowej.
Grupa łotewska uczestniczyła także w warsztatach w Krakowie.
Na koniec zwiedzili RAFAKO w celu zapoznania się z działaniami profilaktycznymi prowadzonymi na terenie zakładu pracy, a także odwiedzili Starostwo Powiatowe w Raciborzu.

- reklama -

KOMENTARZE

Please enter your comment!
zapoznałem się z regulaminem
Please enter your name here