Prezydent odebrał certyfikat „Gmina Fair Play”

Mimo wcześniejszych planów, zabrakło prezydenta Osuchowskiego na piątkowym, uroczystym przekazaniu strażakom nowego sprzętu. W tym czasie odbierał w stolicy przyznany miastu certyfikat „Gmina Fair Play”.Konkurs jest prowadzony w czterech kategoriach. Racibórz startował w kategorii gmin miejskich, powyżej 30 tysięcy mieszkańców. Jego podstawowym celem jest wyłonienie, nagrodzenie a następnie wsparcie samorządów w pełni zaangażowanych w tworzenie jak najlepszych warunków do prowadzenia działalności gospodarczej oraz aktywnych w przyciąganiu nowych inwestorów.

Do tegorocznej V już edycji konkursu zgłosiło się 185 gmin, z czego 174 spełniły wymagania konkursu i pozytywnie przeszły weryfikację, a tym samym zdobyły tytuł "Gmina Fair Play" – Certyfikowana Lokalizacja Inwestycji, wśród nich Racibórz. 
By gmina mogła wziąć w nim udział musi zaświadczyć, że na jej terenie w ciągu mijającego roku były realizowane przedsięwzięcia inwestycyjne, że posiadała ona prawo do podejmowania decyzji administracyjnych w zakresie inwestycji, czyli że nie ulegało ono zawieszeniu, ani też na terenie gminy nie było zarządu komisarycznego. Konkurs trwa cały rok i przebiega dwuetapowo.

W pierwszym gmina składa na piśmie deklarację przystąpienia do konkursu i wypełnia szczegółową ankietę, dotyczącą charakteru ekonomicznego gminy, liczby zatrudnionych pracowników w Urzędzie Gminy, wysokości jej budżetu, dochodów i wydatków a także oferty inwestycyjnej, infrastruktury biznesu w gminie, organizacji obsługi inwestorów itp.
W drugim etapie konkursu, audytorzy konkursu podczas wizyt sprawdzają wiarygodność informacji zawartych w ankietach. W ramach audytu, oprócz spotkania z przedstawicielami gminy, odbywają się także rozmowy z przedstawicielami dostawców mediów czy przedsiębiorcami inwestującymi na terenie gminy. Dodatkowym, ważnym elementem weryfikacji uczestników konkursu jest badanie losowo wybranych inwestorów z terenu gminy. Drugi etap konkursu odbył się w Raciborzu 26 lipca tego roku. Audytor Joanna Trzcionka spotkała się wtedy z naczelnikami wydziałów odpowiedzialnych za inwestycje, nieruchomości, gospodarkę miejską oraz rozwój i współpracę zagraniczną Raciborza a także z przedstawicielami raciborskiego biznesu.

/SaM/

- reklama -

7 KOMENTARZE

  1. Jestem bardzo zadowolony z udziału, tych wspaniałych, naszych maluchów.”Test rzeczywistości”, bo tak to można nazwać, jest przykładem, jaki potęcjał twórczy, jest uśpiony w mieście, moim kochanym Raciborzu.

  2. ASK znakomicie wypełnia nisze „wymagających”. To prężne zgrupowanie młodych ludzi z charyzmą i pomysłem na siebie. Miasto niech będzie dumne, że ich posiada. Tak trzymać!!!!

KOMENTARZE

Please enter your comment!
zapoznałem się z regulaminem
Please enter your name here