Masa Krytyczna – co na to policja?

W związku z dużym zainteresowaniem tematyką akcji „Masa krytyczna” i licznymi kontrowersjami związanymi z przejazdem rowerzystów w Raciborzu w dniu 28.10.2006 r., przedstawiam nasze stanowisko w sprawie, bowiem prezentowane w mediach informacje mogą sugerować negatywny stosunek raciborskich funkcjonariuszy do idei akcji, co zasadniczo mija się z prawdą.
Pragnę stwierdzić, że idea akcji jest całkowicie słuszna i godna poparcia przez wszystkich, dla których ważne jest bezpieczeństwo w ruchu drogowym, ekologia oraz aktywny wypoczynek. Dlatego Policja całkowicie popiera motywy inicjatorów akcji. Problem raciborski wyniknął jednak z tego, że organizatorzy przedsięwzięcia nie dopełnili prawnych formalności zalegalizowania akcji. Poza tym propagowanie zasad bezpiecznego poruszania się na rowerach, łamiąc jednocześnie przepisy prawa wykroczeń w zakresie bezpieczeństwa na drogach publicznych jest wewnętrznie niespójne. Zgodnie z prawem o zgromadzeniach publicznych organizator powinien poinformować właściwe władze gminne o planowanym przejeździe. Komenda raciborska z całą pewnością zaopiniowałaby taki projekt pozytywnie i zabezpieczyła trasę przejazdu, aby odbył się on w sposób bezpieczny i zgodny z prawem. Nieuregulowanie tej kwestii spowodowało, że została nielegalnie zatamowana droga publiczna, a to pociągnęło reakcję kierowców, którzy telefonicznie żądali przywrócenia porządku i ukarania sprawców. Jako organ państwowy powołany do zapewnienia bezpieczeństwa i utrzymywania porządku publicznego, Policja z mocy prawa nie mogła pozostać obojętna na takie reakcje.

Pomimo tego incydentu nadal jesteśmy otwarci na współpracę na rzecz bezpieczeństwa w ruchu drogowym i idee budowy tras rowerowych, które przyczyniają się do zminimalizowania zdarzeń drogowych z udziałem rowerzystów i podnoszą atrakcyjność poruszania się po terenie raciborszczyzny. Chętnie udzielimy pomocy prawnej i organizacyjnej każdemu, kto zwróci się do nas w takiej sprawie.

Komendant Powiatowy Policji w Raciborzu
mł.insp.Edward Mazur

- reklama -

KOMENTARZE

Please enter your comment!
zapoznałem się z regulaminem
Please enter your name here