„Mieszkańcy pozbawieni praw do opieki zdrowotnej”. Radni żądają przywrócenia szpitala

Szpital w Raciborzu

Grupa radnych wystosowała pismo do wojewody śląskiego i starosty raciborskiego, w którym żądają m.in. przywrócenia działalności Szpitala Rejonowego w pełnym zakresie świadczonych usług. Ich zdaniem decyzja o przekształceniu szpitala w jednoimienny była nieprzemyślana, a mieszkańcy powiatu zostali pozbawieni praw do świadczeń opieki zdrowotnej.

– Konstytucja RP w każdym czasie zapewnia obywatelom, niezależnie od ich sytuacji materialnej, równy dostęp do świadczeń opieki zdrowotnej finansowanej ze środków publicznych a zadaniem władzy publicznej jest jej sprawna organizacja. Dzisiaj pomimo, że minęły już dwa miesiące mieszkańcy Raciborza i powiatu raciborskiego są tych praw pozbawieni – pisze grupa radnych. Ich zdaniem „wysyłanie ludzi chorych, niepełnosprawnych i w podeszłym wieku po pomoc specjalistyczną do innych miast jest zwyczajnym nieporozumieniem”. – Pana jednoosobowa decyzja była z gruntu rzeczy nieprzemyślana i w konsekwencji zagrażająca zdrowiu i życiu mieszkańcom raciborszczyzny – uważają radni.

- reklama -

W piśmie skierowali się także do starosty raciborskiego. – Dziwi jednocześnie postawa władz powiatu raciborskiego, zwłaszcza samego starosty Grzegorza Swobody – piszą radni. – Murem to Pan starosta powinien stanąć za sprawą zapewnienia mieszkańcom dostępu do szpitala i poradni specjalistycznych – nawiązali do słów starosty, który podczas spotkania online miał powiedzieć: „murem będę stał za panem wojewodą” i który, ich zdaniem, nie realizuje ustawowo przypisanych mu zadań publicznych z zakresu ochrony zdrowia.

Autorzy pisma żądają:

– przywrócenia w dotychczasowej lokalizacji działalności poradni specjalistycznych najpóźniej od 1 czerwca tego roku,
– przywrócenia działalności Szpitala Rejonowego w pełnym zakresie świadczonych usług,
– przywrócenia działalności punktu NFZ w zakresie wydawania kart ubezpieczeń oraz załatwiania spraw osób niepełnosprawnych,
– poważnego traktowania zgłaszanych wniosków i postulatów składanych przez radnych i wszystkich zainteresowanych mieszkańców Raciborza, jako ważnego dialogu społecznego służącego rozwiązywaniu problemów wynikających z rażącego ograniczenia dostępu do świadczeń medycznych.

Pismo podpisali: Henryk Mainusz, Michał Kuliga, Marcin Fica, Justyna Henek – Wypior, Eugeniusz Wyglenda, Krystyna Klimaszewska, Mirosław Lenk, Zygmunt Kobylak, Paweł Rycka, Stanisław Borowik i Piotr Klima.

Cała treść pisma dostępna tutaj

Zobacz także: Od 1 czerwca poradnie specjalistyczne wracają na Gamowską

/oprac. c/

- reklama -

KOMENTARZE

Proszę wpisać swój komentarz!
zapoznałem się z regulaminem
Proszę podać swoje imię tutaj