W tarczach antykryzysowych brakuje rozwiązań dedykowanych wyłącznie pracownikom

praca koronawirus
Fot. unsplash.com

– Wprowadzone rozwiązania nie były konsultowane i to jest ich największy problem. Rząd nie słucha organizacji reprezentatywnych, zarówno pracowniczych, jak i pracodawców – mówi Grzegorz Sikora z Forum Związków Zawodowych.

– Mamy ustawę „covidową”, która reguluje poszczególne przepisy w zakresie praw pracowniczych i tego, jak mają funkcjonować poszczególne przedsiębiorstwa. Jednak co do zasady w kwestii praw pracowniczych mamy do czynienia z ogólną dekompozycją kodeksu pracy i relacji, które dotychczas znaliśmy – mówi Grzegorz Sikora, dyrektor ds. komunikacji w Forum Związków Zawodowych, w rozmowie z agencją Newseria Biznes. – Propozycje, które zostały zawarte w tzw. ustawie covidowej, budzą bardzo poważny lęk o przyszłość pracowników – ocenia.

- reklama -

Wprowadzone przez rząd tarcze antykryzysowe miały zminimalizować skutki pandemii koronawirusa dla całej gospodarki. Zdaniem Forum Związków Zawodowych nowe przepisy chronią jednak przede wszystkim pracodawców i firmy, brakuje natomiast rozwiązań skierowanych wprost do pracowników. – Największe wątpliwości budzi nieograniczone zarządzanie dyspozycyjnością pracowników. To także kwestia wprowadzania przymusowej pracy dla personelu medycznego – wskazuje Grzegorz Sikora. Ustawa wprowadza niejako przymus pracy dla pracowników służby zdrowia, co według eksperta jest naruszeniem zarówno konstytucji, jak i konwencji Międzynarodowej Organizacji Pracy.

Czytaj więcej na portalu PLUSYdlaBIZNESU: W tarczach antykryzysowych brakuje rozwiązań dedykowanych wyłącznie pracownikom

- reklama -

KOMENTARZE

Proszę wpisać swój komentarz!
zapoznałem się z regulaminem
Proszę podać swoje imię tutaj