Projekt Comeniusa w raciborskiej 15-tce

W dniach 10.11-15.11.2006 delegacja nauczycieli ze Szkoły Podstawowej nr 15 z Oddziałami Sportowymi odwiedziła partnerską szkołę De Hoeksteen w Ter Apel. W holenderskiej placówce odbyło się spotkanie przedstawicieli szkół z Francji, Wielkiej Brytanii, Holandii i Polski, realizujących trzeci rok Szkolnego Projektu Comeniusa pt. „Przekraczanie granic”.
Polską szkołę reprezentowali nauczyciele w składzie: wicedyrektor Kamila Kubiak i angliści – Joanna Piszczek, Maja Szarabajko, Barbara Mleczko i Jacek Osowiecki.

W trakcie wizyty goście zwiedzili szkołę De Hoeksteen i zaprzyjaźnioną szkołę średnią. Obejrzeli fragmenty lekcji w obu szkołach, wyposażenie klas i zaplecza socjalnego. Zapoznali się też dokładnie z systemem oświatowym w Holandii. Gościom zaproponowano przeprowadzenie kilku lekcji, i tak w klasach młodszych języka angielskiego uczyły Alison Morris (Wielka Brytania) i Barbara Mleczko (zdj.1), a w klasach starszych – Joanna Piszczek (zdj.2)i Jacek Osowiecki.

- reklama -

Trzeci i ostatni rok projektu poświęcony będzie Unii Europejskiej oraz wyszukiwaniem wszelkich podobieństw łączących nasze kraje. Uczniowie podejmą tematy dotyczące kultury, tradycji, historii i geografii krajów UE. Zarówno nauczyciele, jak grupy uczniów będą kontaktować się ze sobą przy pomocy poczty elektronicznej.

Na początek skupimy się na obchodzeniu świąt Bożego Narodzenia. Wszystkie szkoły przygotowują jasełka, zapewne będą między nimi podobieństwa i różnice, ale najważniejszym elementem wspólnym dla wszystkich przedstawień będzie wykonanie kolęd w języku krajów partnerskich. Spotkanie robocze poświęcone zostało między innymi na wzajemne uczenie się kolęd. Polska pieśń „Przybieżeli do Betlejem” sprawiła wiele trudności Holendrom, Francuzom i Anglikom (zdj.3). Wszyscy świetnie poradzili sobie z kolędą holenderską, a najlepszym tego sprawdzianem było jej wspólne wykonanie z grupą uczniów szkoły De Hoeksteen (zdj.4).

We wszystkich szkołach trwają przygotowania do świątecznych przedstawień. Ciekawe, jak uczniowie poradzą sobie z obcym językiem. Będziemy mogli to sprawdzić, bo szkoły partnerskie wymienią się filmami. Wierzymy, że uczniowie świetnie poradzą sobie z tym trudnym zadaniem, a my w 15-tce poczujemy prawdziwą atmosferę europejskich świąt.


Komentarze do zdjęć:

Zdj.1

Lekcja angielskiego – mali Holendrzy, podobnie jak nasi uczniowie, szybko polubili piosenkę „Sally The Camel”.


Zdj.2

Nieco starsi uczniowie dowiedzieli sporo o naszej Wieliczce.Zdj.3

Okazało się, że język polski jest trudniejszy od holenderskiego. Po wielu trudach nasi partnerzy nauczyli się śpiewać „Przybieżeli do Betlejem”


Zdj.4

Wspólnie z uczniami zaśpiewaliśmy tradycyjną, holenderską kolędę „Nu sijt wellecome”

Zdj.5

Hol szkoły De Hoeksteen wygląda jesiennie i bajkowo. Jak tłumaczy dyrektor Piet Tuinstra w jego wystrój zaangażowali się rodzice uczniów.


Zdj.7

Wieczorem w dzień św. Marcina holenderskie dzieci pod opieką dorosłych wędrują od sklepu do sklepu, śpiewają lub recytują wierszyki i dostają mnóstwo słodyczy od ekspedientek.

- reklama -

KOMENTARZE

Please enter your comment!
zapoznałem się z regulaminem
Please enter your name here