Świątecznie w muzeum

Od piątku, 15 grudnia, raciborzanie mają okazję zapoznać się z tradycyjną, bożonarodzeniową sztuką rodem z Ostravy. Wystawę możemy podziwiać dzięki uprzejmości muzeum w Ostravie.
W piątek wieczorem miało miejsce uroczyste otwarcie wystawy. Już w przedsionku raciborskiego muzeum, zwiedzający mogli przyjrzeć się tradycyjnemu rękodziełu rodem zza naszej południowej granicy. Przy stole siedziały dwie Czeszki i z misternie splatanych nitek tworzyły prawdziwe cuda sztuki ludowej. Było to zdecydowanie coś innego, niż spotykane w Polsce ozdoby bożonarodzeniowe, tworzone, np. z gipsu, czy szkła. Miło było popatrzeć jak w mgnieniu oka spod rąk dziewcząt wychodzą takie cudeńka. Raciborzanie mieli też okazję przekonać się, w jaki sposób powstają tradycyjne ostrawskie pierniki. Oba przedsięwzięcia połączone były z kiermaszem i degustacją wypieków.
W świąteczny klimat wprowadził zebranych chór młodzieżowy Bel Canto, działający przy Gimnazjum nr 5 w Raciborzu. Młodzież, pod kierownictwem Marcelego Reszki, zaprezentowała wiązankę tradycyjnych polskich kolęd i pastorałek. Znakomity występ, słusznie nagrodzony został gromkimi brawami. – To tylko młodzież – skromnie powiedział kierownik zespołu, pan Marceli Reszka. Jeśli ogół młodzieży byłby „tylko” taką młodzieżą, moglibyśmy sobie pogratulować.


 


 


Po tak znakomitym wstępie do inauguracji wystawy mogło być już tylko lepiej. Raciborskie muzeum gościło panią dyrektor muzeum w Ostravie, która w krótkich słowach (po czesku) wprowadziła zebranych w temat wystawy. Nie wszyscy wiedzieli też, że oba muzea prowadzą na bardzo szeroką skalę zakrojoną współpracę, która zaowocowała nawet dotacjami z UE. Bardziej szczegółowo, choć oczywiście w dużym skrócie, o sztuce bożonarodzeniowej, a głównie o przedstawianych eksponatach, opowiedziała główna etnolożka ostrawskiego muzeum.

/gienka/

- reklama -

KOMENTARZE

Please enter your comment!
zapoznałem się z regulaminem
Please enter your name here