Pasterze agentami ochrony?

Czy pasterze zmierzający w ciemną noc do betlejemskiej groty byli agentami ochrony? Okazuje się, że tak, ale tylko w jasełkach przygotowanych przez uczniów ze Szkoły Podstawowej nr 15 z Oddziałami Sportowymi w Raciborzu. Czy pasterze zmierzający w ciemną noc do betlejemskiej groty byli agentami ochrony?
Okazuje się, że tak, ale tylko w jasełkach przygotowanych przez uczniów ze Szkoły Podstawowej Nr 15 w Raciborzu. W tym roku uczniowie z klasy 5 f i 6 h pod kierunkiem nauczycielki religii Weroniki Musioł, nieco żartobliwie przedstawili historię o narodzeniu Jezusa w Betlejem.


Paterze wygrywają wyścig do Betlejem z królami, którym „zabrania etykieta, by król miał, przez pole ganiać jak rakieta”. U Heroda służy Jagna „młoda, zgrabna i powabna”, która wcale „nie podsłuchuje, tylko się po prostu interesuje”. Dzięki jej zainteresowaniom powiadamia Maryję i Józefa, że „Herod zwąchał się z szatanem” i że „razem uradzili, by Jezusa dziś zabili”. To właśnie szatan po przyjacielsku poradził Herodowi ” miły draniu co ty wiesz o zabijaniu! Wszak od tego masz żołnierzy! Im się rozkaz ten powierzy”. Całość więc powierzono dzielnemu hetmanowi, który z rozdartym sercem wyznaje ” no a teraz tu zdradziecko, jadę zamordować dziecko, co ja robię dobry Boże, Po com takiej chwili dożył … ” Modlitwa hetmana zostaje wysłuchana, Niebiosa uruchamiają swoje moce – wysyłają aniołów którzy uchronią Święta Rodzinę a jeden z nich zapewnia „w zakład swoje skrzydła kładę, dajmy Hetmanowi radę”. Wszystko kończy się dobrze. Pastuchy, którzy nie są wcale święci tylko „ochrony agenci” „oczyszczają” betlejemskie pole z niechcianych gości – obezwładniają hetmana, który po spotkaniu z Świętą Rodzina doznaje nawrócenia i wyznaje: że:”… od dziś chce służyć Jemu! Bogu w dziecku zrodzonemu …”.


Świetna gra młodych aktorów, którzy momentami niebezpiecznie wczuwali się w swoje role, wszystkim widzom dostarczyła sporo radości i niezapomnianych wrażeń. Muzyczna oprawa, którą przygotowała pani Beata Smołka wraz z uczniami – stworzyła atmosferę Świąt Bożego Narodzenia jak również dekoracja zaprojektowania i wykonana przez panią Ewę Kubacką wraz z panem Krzysztofem Jasitą.


Na zakończenie przedstawienia jasełkowego uczniowie klasy IV b, VI c oraz chóru szkolnego wykonali trzy kolędy, które są częścią realizowanego przez szkołę projektu Socrates Comenius „Przekraczanie Granic”.
Weronika Musioł

- reklama -

KOMENTARZE

Please enter your comment!
zapoznałem się z regulaminem
Please enter your name here