Sztuka wideo na YEN2

W kultowym już pubie „Koniec Świata” odbyła się druga odsłona cyklu spotkań z młodymi artystami poszukującymi – Young Experiment Night. Koniecznie zobacz wideo. YEN to cykl poświęcony młodym twórcom do 30 roku życia, którzy w swojej działalności podejmują ryzyko na różnych płaszczyznach, a także tworzą w obrębie nowoczesnych dziedzin sztuki, takich, jak nowe media, performance, akcja, działania interdyscyplinarne, eksperymentalna muzyka. Cykl nastawiony jest na sztukę poszukującą czy formalnie eksperymentującą.

Pierwsze YEN zgromadziło tłumy zainteresowanych, którzy zobaczyli m.in. kontrowersyjny performance Ani Fugazi Biernackiej z Częstochowy traktujący o kobiecie i jej ciele. Półnaga Anka wydzierająca żyletką na swoim brzuchu religijne symbole sprowokowała lawinę komentarzy.

Grudniowa edycja odbyła się pod znakiem filmu i sztuki wideo. To za sprawą pokazu prac z Rybnickiego Przeglądu Filmów Eksperymentalnych i Videoartu, który odbył się w czerwcu tego roku. – Godzinny program filmowy pokazał 10 twórców z Polski, Wielkiej Brytanii, USA i Korei Płd. – mówią organizatorzy z ASK – u – Wykorzystują oni w różny sposób media, jakimi są taśma magnetyczna i zapis cyfrowy.

Bardzo blisko ruchomych obrazków był też kolektyw muzyków z grup Moloch i Kurde. Zaprezentowali „wizualno – dźwiękowe działania w przestrzeni” – jak mówi Piotr Steczek, jeden z artystów Kurde/ Molocha. Projekcji wideo użył też Iwulsky podczas swojego performance pt. „Strach i fascynacja”.

– YEN to propozycja, która wymaga większego skupienia od widza, dlatego, że zapraszani artyści mówią językiem wciąż obcym dla wielu odbiorców, a przecież oczywistym w świecie współczesnej sztuki. Najpierw trzeba poznać kod, potem można oceniać. Wydaje mi się, że raciborska publiczność rozumie to świetnie – mówi Mateusz Iwulski, kurator imprezy.

/SaM/

- reklama -

101 KOMENTARZE

KOMENTARZE

Please enter your comment!
zapoznałem się z regulaminem
Please enter your name here