Otwarte granice już w przyszłym roku

Najprawdopodobniej już w przyszłym roku znikną kontrole na przejściach granicznych. Granice będzie można przekraczać w dowolnym miejscu i porze. Najprawdopodobniej 1 stycznia przyszłego roku układ z Schengen zostanie rozszerzony na Polskę i pozostałe państwa, które trzy lata temu weszły do Unii.

– Znikną kontrole na przejściach. Granice będzie można przekraczać w każdym dowolnym miejscu i o każdej dowolnej porze – komentuje Grzegorz Klejnowski ze Śląskiego Oddziału Straży Granicznej w Raciborzu. Jak wyjaśnia, kontrole będą się odbywały ale już wyłącznie wewnątrz kraju.

Czy oddziałom grozi zamknięcie? Klejnowski przyznaje, że raciborski oddział straży z pewnością czekają zmiany. – Kontrola na przejściach to tylko jeden elemet naszej pracy. Przyszłość przyniesie nowe zadania, nowe wyzwania… – mówi Klejnowski.
Uważa, że otwarte granice to spora szansa dla przygranicznych miejscowości. Najprawdopodobniej zwiększy się przepływ ludzi, co może przynieść korzyści w handlu czy turystyce. – Każda granica to w pewnym stopniu zawsze jakaś blokada. Ich zniknięcie będzie dużym ułatwieniem również dla samych mieszkańców – komentuje Klejnowski.

/SaM/

- reklama -

15 KOMENTARZE

  1. Problem w tym ,że te” ble ble” słyszymy od paru lat i nic z tego nie wynika oprócz popularyzowania się Straży Granicznej.Jak tak dalej pójdzie to nasze dzieci szybciej doczekają emerytury niż normalności na granicy.

  2. To moze być szansa dla niektórych wymierających przygranicznych wiosek np Pilszcza skąd do do Opawy jest 5km czy do ściborzyc gdzie skróci sie droga do Raciborz do ok 15 km.Domy są tam tanie wiec moze Czesi będą tam chcieli zamieszkać

  3. Ciekawy jestem ilu ludzi ze straży przerzucą na wschodnią granicę tak jak niedawno celników… I pomyśleć, że byli kiedyś „panami”… Strażnicy wnerwiali mnie rzadziej ale też się czasami zdarzali upierdliwie ze swoimi głupimi pytaniami „a gdzie pan, a po co, a czemu tak późno”…

  4. Wyrywkowe kontole bedą prowadzone bardziej w głębi kraju a granica i tak będzie pilnowana tyle ze niebędzie obowiązkowej kontroli jak obecnie na przejściach

  5. Nie cieszcie sie za wczesnie.Kontrole na samym przejsciu znikna,ale za to benda wzmocnione kontrole wewnatrz kraju i to w bardzo juz swietnym NOWOCZESNYM stylu o kturym narazie nie macie zielonego pojecia!N.p.Skontrolowani mozecie jeszcze zostac bendac juz w domu na swoim podworku w swoim garazu!A wiec radze trzymajcie sie lepiej scisle przepisuw celnych aby sie za wczesnie bolesnie nie rozczarowac!(Znam ten sposob dzialania z zachodu.)

  6. Granice di Czech otwarte a iine zamknięte. Tak jak Biuru Paszportowe. Mamy tylko pkt przyjmowania wniosków. I co z obietnicami Lenka, gdzie posłowie, o raciborzu zapomnieli?

  7. zniesienie kontroli na samej granicy – czas najwyższy, mam nadzieje ,że zapracowani strażnicy graniczni wreszcie zaczną być porzyteczni dla społeczeństwa. Na dzień dzisiejszy praca w SG to rarrytas. Rok za 1.5 roku , do emeryturki szybko. Czy ten przelicznik to nie komunistyczny relikt – przypadkiem.

  8. Plonne wasze nadzieje na brak kontroli celnych. Teraz celnicy nie stoja za szlabanem na granicy ale maja prawo kontroli na terenie calego kraju. W BRD tez czesto na autostradzie drodze lokalnej takze w twoim domu jezeli zachodzi podejrzenie dokonania przestepstwa celnego.Tak mowia uklady z Schengen i wielu takich malych przemytnikow sie srodze zawiodlo Tak jest w BRD ,Niderlandach ,Belgii i Austrii. Tak ze znienawidzeni celnicy w wiekszosci zostana na swoich urzedach. Grützi

  9. ziutek,z matematyką i z wiedzą u ciebie licho.Pracownik w każdym zakładzie ma przelicznik 1,3 za każdy przepracowany rok a funkcjonariusz SG 1,5 więc policz sobie.Zyskuje tylko 2 miesiące.Ziutek idź do szkoły.

KOMENTARZE

Please enter your comment!
zapoznałem się z regulaminem
Please enter your name here