I tak mu śpiewali…

9

Stare, klasyczne kolędy: „Anioł pasterzom mówił”, „Bóg się rodzi” i te tradycyjne: „Ach, ubogi żłobie”, „Jezus malusieńki” oraz nowe, współczesne pastorałki: „Hej, o hej”, „Świąteczne błaganie” wypełniły program Koncertu Kolęd i Pastorałek odbywającego sie w ramach XVI Regionalnych Spotkań Wspólnot Śpiewaczych.Kolędy to cenne atrybuty naszej tożsamości narodowej przekazywane z pokolenia na pokolenie i brzmiące najpiękniej swą cudowną siłą w czasie wieczerzy wigilijnej i nocnych pasterek – mówią organizatorzy spotkań zespołów śpiewaczych odbywających się corocznie w kościele pod wezwaniem Najświętszego Serca Pana Jezusa. Tu zaprezentowane u stóp ołtarza w scenografii bożonarodzeniowej stajenki głosiły prawdę, że „Wśród najuboższych rodzi się światło,/Nic go nie zmniejszy…”.

Z klasycznym repertuarem wystąpili: Chór męski parafii NSPJ pod dyrekcją Jan Goldmana, który w tym roku obchodzi jubileusz 25 rocznicy swojej działalności, Chór mieszany parafii św. Mateusza i Macieja w Raciborzu – Brzeziu pod dyrekcją Aleksandry Gamrot, Chór mieszany parafii św. Paschalisa w Raciborzu – Płoni pod dyrekcją Jana Hetmana, Chór mieszany parafii NMP w Raciborzu pod dyrekcją Jan Goldmana, Chór mieszany DFK i Domu Kultury w Krzanowicach pod dyrekcją Kornelii Pawliczek -Błońskiej, Chór mieszany parafii św. Anny w Krzyżanowicach pod dyrekcją Leonarda Fulneczka, Chór i zespół instrumentalny parafii pod wezwaniem św. Anny w Babicach pod dyrekcją Brygidy Tomali.Tradycyjne aranżacje uzupełniły pastorałki z dorobku współczesnej literatury. Zespół wokalny Młodzieżowego Domu Kultury w Raciborzu „MIRAŻ” wykonał pastorałki autorstwa Elżbiety i Andrzeja Biskupów.Gościem szczególnym koncertu był, goszczący w Raciborzu na zaproszenie starosty raciborskiego, chór dziecięcy „Ysgol Deiniol Marchwiel” z Wrexham. Chór pod dyrekcją Jane Guy zebrał zasłużone owacje.
Spotkanie kolędujących chórów, zespołów i solistów zakończyło wykonanie „Stille Nacht” pod dyrekcją kierownika artystycznego grupy z Wrexham, a całości dopełniło wspólnie odśpiewane dostojne „Transeamus Usque Bethlehem”. Wystąpienie wszystkich chórów i Zespołu Instrumentalnego Okręgu Raciborskiego pod dyrekcją Jana Goldmana potwierdziło słowa przytoczone przez proboszcza parafii NSPJ. Adama Rogalskiego – współorganizatora koncertu, że muzyka to rytm i harmonia. Przez rytm doświadczamy piękna -mówił ks. Rogalski – harmonia łączy ludzi, a taki był m.in. cel spotkania wspólnot śpiewaczych.


/BSp/


Czytaj o innych przedsięwzięciach parafii.


- reklama -

9 KOMENTARZE

  1. Znowu wszystko dlatego, że młody kierowca, który nie nauczył się jeździć nie ustąpił pierwszeństwa wyprzedzającemu 60ciolatkowi. A gdyby był ten młody kierowca doświadczony, to by zwolnił i do tragedi by nie doszło. Szkoda tego peguota, spokojny dziadek się tylko śpieszył i taka go przykrość spotkała.

  2. No rozwaliłeś mnie tym komentarzem… Szkoda tej kobiety bo gdyby stary dziadyga siedział w domu, bawił wnuki i nie wyprzedzał na chama nic by się nikomu nie stało… Staruch powinien 5 lat za spowodowanie wypadku!!!

  3. chyba 15 lat! jak widze takiego dziaducha za kierownicą to mnie … bierze. i jeszcze sobie myślą,że wszystkie rozumy pozjadali, bo niby tyle lat już jeżdżą!!!

  4. hola hola.to kłamstwo.kłamstwo kłamstwo.Powinno nastąpić sprostowanie opisanego zdarzenia drogowego.Do wypadku doszło podczas gdy 60 latek wyprzedzał 2 pojazdy, z czago tiko w ostatniej chwili będąc wyprzedzane wykonało manewr skrętu w lewo.Nie było szans na chamowanie.Pragnę zauważyć ze w tym miejscu wyprzedzanie nie jest zabronione,nie ma ograniczenia predkości,nie na lini podwójnej ciągłej,i jadące pojazdy od strony Raciborza mogą wyprzedzać bo nie ma tam zadnego zakazu pod żadną postacią.

  5. Ludzie!!! opamiętajcie się!!! czemu w was tyle złosliwosci? Ludzkie dramaty a was stać tylko na krytykę. Czy chocby jedna osoba z tych złośliwych zainteresowała sie stanem zdrowia poszkodowanych? Czy nie stać nas na rozsadek tym bardziej, ze nie znamy szczegółów? A gdzie choćby ostatnie odruchy ludzkie?

  6. Co wy piszecie za glupoty.Jak mogl w ostatniej chwili tiko skrecac jak wiem ze jechali do Ocic.A staruszek jak mu sie spieszylo to niech mysli co robi i gdzie.Mam nadzieje ze pare miesiecy bez prawa jazdy dobrze mu zrobi.

  7. Czemu wszyscy sobie uzurpujecie prawa sędziego czy prokuratora – niestety trzeba mieś trochę więcej wiedzy, a nie tylko kierowac się zajadłoscią. Młodość nie powinna objawiać się tylko i wyłącznie aropgancją wobec starszych – gdyby nie CI starsi to was młodych nie było by na świecie – chyba to oczywiste. Trochę szacunku

  8. Podejrzewam, że ci co się tak śmiało wypowiadają, ani nie byli na miejscu, ani też nie bardzo wiedzą jak to się stało. Sądzę,że dość głupiej gadaniny, lepiej nie osądzać, bo faktycznie od tego są inni. Współczuć należy jednej i drugiej stronie, a i pomoc pewnie tez by się przydała – zastanów sie jeden z drugim, bo może jutro ciebie to spotkać – oczywiście tego ci nie życzę

KOMENTARZE

Please enter your comment!
zapoznałem się z regulaminem
Please enter your name here