Węgrzy w Gimnazjum nr 2

W Gimnazjum nr 2 z Oddziałami Integracyjnymi i Sportowymi im. Czesława Miłosza w Raciborzu gościła grupa 13 uczniów z Budapesztu wraz z nauczycielami.Węgierska szkoła wspólnie z raciborskim gimnazjum realizuje projekt językowy w ramach akcji Sokrates Comenius: „W przeszłości połączyli nas królowie – a dziś? Wszystko o nas, tj. związki polsko-węgierskie na przestrzeni wieków”. W trakcie prowadzonych zajęć uczniowie badali biografię i dokonania królów polsko-węgierskich, poznawali wspólną historię i odmienne tradycje. Szkołą koordynującą projekt jest G2, natomiast szkoła z Budapesztu pełni funkcję partnera.

Raciborska „Dwójka” współpracuje z węgierską szkołą Mora Ferenc już od kilku lat – przypomina Klaudia Łyko, nauczycielka j. niemieckiego w G2. Przez cały czas kontakt utrzymywany jest drogą korespondencyjną: tradycyjną i mailową. Piszą zarówno nauczyciele, jak i uczniowie.

Zadbaliśmy o bogaty program wymiany
– zaznacza Katarzyna Koczy, nauczycielka j. angielskiego w G2. W czasie pobytu w Polsce węgierska młodzież miała okazję zwiedzić Wrocław, Kraków, Wieliczkę oraz małą ojczyznę polskich kolegów, m.in. Pszczynę, Muzeum Chleba w Radzionkowie.

Sporą atrakcją dla gości okazał się kulig. W czasie pobytu w Raciborzu uczniowie wspólnie zaprojektowali ludowy strój polsko-węgierski, pracowali nad książką kucharską.
W ciągu całej wymiany trwał konkurs fotograficzny. Najlepsze zdjęcia zostaną opublikowane w kalendarzu na rok 2008, którego realizacja ma być jednym z produktów projektu.

Wizyta uczniów z Węgier dobiegła końca w niedzielę, 4 lutego. Rewizytę w Budapeszcie przewidziano na maj bieżącego roku.

/BSp/

- reklama -

KOMENTARZE

Please enter your comment!
zapoznałem się z regulaminem
Please enter your name here