Z górki na pazurki

Po raz kolejny Szkoła Podstawowa nr 1 z Oddziałami Integracyjnymi realizuje polsko – czeski projekt dofinansowany przez Unię Europejską. Tytuł projektu brzmi „Sport zbliża narody”. Pierwszym działaniem realizowanym w ramach współpracy transgranicznej był obóz narciarsko- snowboardowy w czeskiej Rzece. Od 4 do 9 lutego 25 osobowa grupa uczniów SP1 wraz z 4 opiekunami brała udział w integracyjnym obozie narciarsko- snowboardowym w Czechach w miejscowości Rzeka – oddalonej od Raciborza o 79km.

Przygotowania do obozu rozpoczęto już w grudniu. W szkole rozwieszono plakaty informujące uczniów o możliwości wyjazdu, jego terminie, miejscu zakwaterowania i planowanym dofinansowaniu z UE. Wszyscy zapisani uczniowie otrzymali ulotki informujące o celach obozu. Końcem grudnia zamknięto listę uczestników. Organizatorem i kierownikiem obozu była p. Beata Joszko pozostali opiekunowie to: p. Iwona Kołtun, p. Katarzyna Śledź i p. Sebastian Łoboda.

Tydzień przed terminem wyjazdu zorganizowano spotkanie z rodzicami uczestników obozu. Na zebraniu przekazano wszelkie niezbędne informacje: miejsce i godzinę zbiórki, trasę podróży, miejsce pobytu, telefon kontaktowy oraz termin i godzinę powrotu. Przedstawiono tygodniowy i dzienny plan zajęć obozu, każdy rodzic otrzymał ulotkę, na której znajdowały się wszystkie ważne wiadomości.


W niedzielę 4 lutego o godzinie 7.00 grupa wyjechała autobusem PKS w stronę Rzeki. Około godziny 9.00 dojechali pod piękny Hotel Javor. Po przyjeździe złożyli wszystkie bagaże w przechowalni i rozpoczęli przygotowania do wyjścia na stok. Dzieci, które wypożyczały sprzęt przymierzały buty narciarskie i uczyły się jak wpinać je do nart. Kiedy wszyscy byli już gotowi, wraz z grupą czeską wyruszyli na stok. Na górce dzieci podzielono na 5 grup: początkujący narciarze, początkujący snowboardziści, średniozaawansowani narciarze oraz zaawansowani narciarze i snowboardziści. Wraz z czeskimi instruktorami opiekunowie prowadzili zajęcia w poszczególnych grupach. Wieczorem wszyscy uczestnicy wraz z opiekunami spotykali się w świetlicy. Podczas spotkań zapoznano dzieci z tygodniowym i dziennym planem dnia, sposobami konserwacji nart oraz bezpieczeństwem podczas zajęć na stoku i wyjść w góry. Organizowano gry i zabawy na wesoło i punktowane konkursy. Po sześciu dniach wyłoniono i nagrodzono zwycięską grupę.

Grupy zaawansowane miały zajęcia na górze zwanej Javorovy Vrch, grupy początkujące na stoku w Rzece. Dziennie było ok. 5 godzin intensywnych zajęć.


Dzięki wsparciu UE dzieci miały okazję przetestować snowboardy i Funcarvery (Extreme) tzn. specjalny model INLINE – bardzo krótkie narty o długości 100cm i promieniu skrętu 6-10m. Funcarvery były świetne do zabawy na przygotowanym płaskim stoku, do skoków i obrotów. Dzieciakom strasznie się podobały.
W czwartek odbył się wyścig slalomem. Za trzy pierwsze miejsca były medale i dyplomy. Tego dnia odbyła się również dyskoteka, na której wszyscy chętni popisywali się umiejętnościami tanecznymi.


Przez cały okres pobytu dopisywała piękna, zimowa pogoda. Ostatniego dnia zajęcia odbyły się już tylko rano. Podczas nich dzieci mogły sprawdzić wszystkie swoje umiejętności podczas grupowych zjazdów. O godzinie 14.00 narciarze wyruszyli do Raciborza. Wszystkim obóz bardzo się podobał i zadeklarowali swój udział w zimowym polsko- czeskim szaleństwie w przyszłym roku.

- reklama -

3 KOMENTARZE

  1. Warto by pan marszałek na własne oczy zobaczył jak w jakim stanie jest raciborski zamek i jak pilnej potrzebuje pomocy na remont – bo potem będzie tylko gadanie o obiekcie, którego się nie widziało i znów pozostanie to tylko (kolejnym) gadaniem o zamku.

  2. Przepraszam za zlepek słów „…jak w jakim stanie…”:))) Tak to już jest kiedy myśli wyprzedzają palce i dochodzi do kłopotów sensoryczno-motorycznych:))

KOMENTARZE

Please enter your comment!
zapoznałem się z regulaminem
Please enter your name here