Marszałek Województwa Śląskiego złoży wizytę w Raciborzu

Marszałek Województwa Śląskiego, Janusz Moszyński, gościć będzie 28 lutego br. w Raciborzu. To pierwsza wizyta szefa Zarządu Województwa w powiecie raciborskim po ponad 5 latach.

Marszałek Moszyński złoży wizytę na zaproszenie radnej oraz Przewodniczącej Komisji Rozwoju i Zagospodarowania Przestrzennego Sejmiku Województwa Śląskiego – Gabrieli Lenartowicz. Marszałek Województwa Śląskiego spotka się z samorządowcami powiatów raciborskiego i wodzisławskiego. Współgospodarzami spotkania będą starosta raciborski Adam Hajduk i prezydent Raciborza Mirosław Lenk.

Swą wizytę w Raciborzu marszałek Janusz Moszyński rozpocznie o godz. 14. 00 krótkim spotkaniem z radnymi na rozpoczęcie sesji Rady Miasta. Następnie, o godz. 14. 30, w Muzeum w Raciborzu (przy ul. Gimnazjalnej), bezpośrednio przed spotkaniem z samorządowcami z powiatów raciborskiego i wodzisławskiego, odbędzie się konferencja prasowa.

- reklama -

Tematem wiodącym spotkania samorządowców będzie polityka regionalna w zakresie wykorzystania środków zaplanowanych w Regionalnym Programie Operacyjnym Województwa Śląskiego na lata 2007-2013.

W programie spotkania przewidziano krótką prezentację projektów infrastrukturalnych kluczowych dla rozwoju powiatów raciborskiego i wodzisławskiego – informuje radna Sejmiku Województwa Śląskiego, Gabriela Lenartowicz. – Są wśród nich projekty ubiegające się o dotacje pozakonkursowe, uzgodnione jeszcze w ubiegłym roku na poziomie subregionalnym: uzupełnienie sieci dróg ruchu tranzytowego do autostrady A1 (projekt z powiatu wodzisławskiego), budowa systemu oczyszczania i odprowadzania ścieków w gminach dorzecza górnej Odry (wspólny projekt gmin z terenu powiatu raciborskiego) oraz rewitalizacja Zamku Piastowskiego w Raciborzu (projekt Powiatu Raciborskiego). Zaprezentowany zostanie także wspólny ze PWSZ program pod nazwą „Rozwój gospodarczy Ziemi Raciborskiej poprzez wzmacnianie funkcji Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej” – dodaje G. Lenartowicz.

Wizyta Marszałka Województwa Śląskiego ma również na celu pokazanie specyficznego charakteru tej części Śląska, związanego z ukształtowaną przez wielowiekową historię różnorodnością kulturową i cywilizacyjną, a także wysoko rozwiniętym rolnictwem. –  Chcemy pokazać, jak ważny jest dla nas zrównoważony rozwój całego województwa, także na jego południowo-zachodnich rubieżach. Tu, na naszej ziemi, tkwią korzenie tradycji państwowej na Śląsku. Bo, wbrew stereotypom, historia Śląska nie rozpoczyna się z chwilą wydobycia pierwszej tony węgla – tłumaczy radna Lenartowicz.

/SP/


 

- reklama -

KOMENTARZE

Please enter your comment!
zapoznałem się z regulaminem
Please enter your name here