
Mszą św. w języku niemieckim w łubowickim Kościele Parafialnym o godz. 14.30 zainaugurowane zostaną obchody „Roku Pamięci Josepha von Eichendorffa”.
Rada Powiatu Raciborskiego ustanowiła rok 2007 w powiecie raciborskim "Rokiem Pamięci Josepha von Eichendorffa". W tym roku przypada bowiem 150 rocznica śmierci tego niemieckiego poety romantycznego.
W ramach obchodów "Roku Pamięci Josepha von Eichendorffa", Starostwo Powiatowe w Raciborzu, Towarzystwo Społeczno-Kulturalne Niemców Województwa Śląskiego, Górnośląskie Centrum Kultury i Spotkań im. Eichendorffa w Raciborzu oraz Zespół Szkół Ogólnokształcących Nr 1 w Raciborzu, organizują wspólnie wiele imprez mających na celu przybliżenie mieszkańcom powiatu postaci Eichendorffa.
Obchody "Roku Pamięci Josepha von Eichendorffa" zainaugurowane zostaną uroczyście 10 marca br. – w dniu 219 urodzin poety. Z tej okazji o godz. 14.30 w Kościele Parafialnym w Łubowicach odprawiona zostanie msza św. w języku niemieckim, a po nabożeństwie zaplanowano spotkanie w Górnośląskim Centrum Kultury i Spotkań im. Eichendorffa w Łubowicach. W programie: występy artystyczne, prelekcja dr Gűnthera Schiwy pt. "Eichendorff nadal aktualny", a także zwiedzanie Izby Pamięci Eichendorffa. Wstęp wolny.




![Świąteczny kiermasz w ruinach zamku w Tworkowie [ZDJĘCIA] Świąteczny kiermasz w ruinach zamku w Tworkowie](https://raciborz.com.pl/wp-content/uploads/2026/03/kiermasz-wielkanocny-tworkow-krzyzanowice.jpg)
![Klocki Lego połączyły pokolenia w raciborskiej bibliotece [ZDJĘCIA] Klocki Lego połączyły pokolenia w raciborskiej bibliotece](https://raciborz.com.pl/wp-content/uploads/2026/03/klub-ojca.jpg)
![Ogólnopolski konkurs „Opowieści z Narnii” rozstrzygnięty w bibliotece [ZDJĘCIA] Ogólnopolski konkurs „Opowieści z Narnii” rozstrzygnięty w bibliotece](https://raciborz.com.pl/wp-content/uploads/2026/03/konkurs-plastyczny-opowiesci-z-narnii-biblioteka.jpg)


![„Technologia czułości”. Wystawa malarstwa w Raciborskim Centrum Kultury [ZDJĘCIA]](https://raciborz.com.pl/wp-content/uploads/2026/03/damian-wojnowski.jpg)


![Trąbka bohaterką kolejnego koncertu umuzykalniającego w RCK [ZDJĘCIA] [WIDEO] Trąbka bohaterką kolejnego koncertu umuzykalniającego w RCK](https://raciborz.com.pl/wp-content/uploads/2026/03/koncert-umuzykalniajacy-rck.jpg)
![Samorządy uczniowskie z raciborskich szkół spotkały się w Urban Labie [ZDJĘCIA] Samorządy uczniowskie z raciborskich szkół spotkały się w Urban Labie](https://raciborz.com.pl/wp-content/uploads/2026/03/III-Raciborskie-Forum-Samorzadow-Uczniowskich.jpg)


![Protesty nie zatrzymały wycinki. Lipy zniknęły z cmentarza przy ul. Głubczyckiej [ZDJĘCIA]](https://raciborz.com.pl/wp-content/uploads/2026/03/lipy-cmentarz-glubczycka.jpg)




