Integracja poprzez zabawę

Goście z zaprzyjaźnionej szkoły z Czech przyjechali do nas ponownie w marcu. Razem realizowaliśmy kolejne zadanie polsko-czeskiego projektu pt. „Sport zbliża narody”. Uczniów i nauczycieli powitała i oprowadziła po szkole dyrektor Beata Stępień. Pani dyrektor przedstawiła program dnia i poinformowała gości gdzie będą odbywały się zajęcia dla poszczególnych grup wiekowych.

Młodsze dzieci miały zajęcia świetlicowe. Drugo i trzecioklasiści z obu krajów brali udział w zabawach integracyjnych mających na celu przełamywanie barier językowych. Dzieci wspólnie odrysowywały dłonie na papierze. Następnie podpisywały je i naklejały na duży karton. Z papierowych dłoni powstały koła olimpijskie. Po zajęciach plastycznych przyszedł czas na zajęcia ruchowe. W mieszanych polsko-czeskich zespołach dzieci rywalizowały w: biegu z prowadzeniem piłeczki kijem do unihoka, kozłowaniu slalomem, toczeniu piłki, skokach na skakance, kręceniu hula hopem, rzucie do celu, slalomie z piłeczką na łyżeczce, grze zręcznościowej „celne oko”.

Najwięcej frajdy sprawiła dzieciom zabawa z tęczową chustą. Czescy uczniowie i nauczyciele pierwszy raz spotkali się z tego rodzaju zabawą. Dzieci ustawione w kole trzymały wielkie materiałowe tęczowe koło. Chowały się i przechodziły pod nim, robiły falę, wznosiły je w górę i opuszczały w dół. Ostatnim punktem spotkania w szkole był wspólny posiłek.

Uczniowie z klas szóstych wraz z opiekunami wzięli udział w zajęciach na kręgielni. Tam przez dwie godziny rywalizowali w tej nietypowej grze.
Kręgle (bowling) to bardzo łatwy i przyjemny sposób spędzania wolnego czasu. Można na nie zabrać małe dzieci, które cieszą się ze zbicia nawet jednego kręgla. Gra polega na zbiciu jak największej ilości kręgli. W całej grze można zdobyć maksymalnie 300 punktów. Obie szkoły prześcigały się w ilości zbitych kręgli. Na koniec zwycięzcy otrzymali pamiątkowe dyplomy.

Po zakończeniu zajęć obie grupy miały okazję wziąć udział w imprezie sportowej organizowanej przez SP1 w ramach akcji „Aktywuj się”. Po zajęciach na kręgielni i świetlicy pojechali ogromną halę obok fabryki RaFaKo i kibicowały drużynom z Polski i Czech podczas rozgrywek piłkarskich. Dzieci wspaniale się zintegrowały podczas wspólnego grania i kibicowania. Hala aż drżała od polskich i czeskich okrzyków. Wszyscy przestrzegali zasad fair play.
Pobyt dostarczył wszystkim niezapomnianych wrażeń, zaowocował bogatym materiałem fotograficznym. Taka forma wzajemnych kontaktów będzie kontynuowana.

- reklama -

KOMENTARZE

Please enter your comment!
zapoznałem się z regulaminem
Please enter your name here