Artyści wyjdą w miasto

„Ciało. Duch. Miasto” – pod takim hasłem we wrześniu rozegra się trzecia już edycja Raciborskiego Festiwalu Sztuki.Festiwal promuje sztukę młodą, odważną i poszukującą – mówi Klaudyna Malinowska, jedna z koordynatorek akcji. Do Raciborza zapraszani są twórcy z różnych dziedzin: teatr, performance, wideo, taniec, sztuki wizualne, muzyka, czy film. Jednak w tym roku, organizatorzy zapowiadają, że festiwal wprowadzi artystów w przestrzenie miasta. – Odejdziemy całkowicie od prezentacji sztuki w galerii czy sali teatralnej – mówi Malinowska.

Akcja będzie się opierała na sztuce wykorzystującej specyfikę miejsca. Zaproszeni z całej Polski artyści wyjdą poza budynek instytucji kultury, poza miejsca tradycyjnej prezentacji sztuki. – Nie zabraknie nurtów street art. Zapewne pojawią się w mieście murale (rodzaj dekoracyjnego malarstwa ściennego), szablony czy vlepki – mówi Malinowska. 

Organizatorzy RFS chcą do współpracy zaprosić młodych artystów. Na festiwal mogą zgłaszać się wszyscy twórcy do 30 roku życia niezależnie od wykształcenia czy medium, w jakim pracują. Ich prace będą pokazywane wspólnie z twórczością uznanych artystów polskiej sceny artystcznej. – I wszystko to w miejscach Raciborza, może nieco już zapomnianych. Chcemy na nowo je odkryć i zwrócić na nie uwagę mieszkańców – podaje Malinowska. Wśród zaproszonych artystów ma się znaleźć m.in. Maria Peszek, znana i lubiana aktorka i piosenkarka. Niewykluczone więc, że artystka wystąpi z koncertem… w hali jakiejś starej fabryki lub na którymś z zapuszczonych podwórek!

Stowarzyszenie ASK, organizatorzy festiwalu, to grupa młodych, kreatywnych, ale i kontrowersyjnych artystów. Na ich koncie jest już m.in. happening "Ostatnie tchnienie", na którym odprawili ceremonię pogrzebową Raciborza. Niesłychaną popularnością cieszy się także coroczna impreza ich autorstwa Young Experiment Night. Gwiazdą jednej z nich była Ania Fugazi Biernacka z Częstochowy. Jej szokujący performance zgromadził tłumy raciborzan. – Półnaga Anka wydzierająca żyletką na swoim brzuchu religijne symbole sprowokowała lawinę komentarzy! – wspomina z uśmiechem Klaudyna Malinowska z ASK – u.

/SaM/

- reklama -

KOMENTARZE

Please enter your comment!
zapoznałem się z regulaminem
Please enter your name here