„Życie jest piękne”

„Życie jest piękne” to temat projektu międzynarodowego trzech państw: Czech, Niemiec i Polski, realizowany był przez klub „Enigma” z Gimnazjum Nr 5 w Raciborzu.To już dziewiąty projekt międzynarodowy prowadzony przez opiekunów klubu Joannę Nowak i Anitę Dąbkowską. Prowadzona współpraca z Polską Fundacją Dzieci i Młodzieży od 2002 roku daje młodzieży możliwość rozwijania zdolności językowych, zainteresowań, poszerzania znajomości oraz poznawania kultury krajów sąsiadujących.
Wspólne spotkanie odbyło się w dniach 15.03-21.03.2007r., w środkowych Czechach w mieście Chotebor. Uczestniczyli w nim uczniowie G 5: A. Gniewek, J. Zwierzyna, M. Mularczyk, E. Kliza i J. Fabian oraz uczniowie z Niemiec z Carl-von-Ossietzky Oberschule z Havel k/ Poczdamu, a gościli nas uczniowie z Gimnazjum w Chotebor.
Projekt obejmował działania integracyjne, profilaktyczne oraz rekreacyjne. Zwiedzaliśmy okolice: Pragę, w której wzięliśmy udział w operze „Prodena nevesta” B. Smetany w Teatrze Narodowym, Pardubice, zamek w Slatinianach oraz region. Dla uczniów przygotowane były zajęcia w terenie- survival, oraz „noc duchów” i zajęcia informatyczne. Podczas wspólnego pobytu odbyło się spotkanie z przedstawicielami miasta i dyrekcją szkoły, gdzie ustalono partnerską współpracę pomiędzy G5 w Raciborzu a Gimnazjum w Choteboru.
Uczniowie wykonali w grupach międzynarodowych cztery komiksy profilaktyczne, ukazujące negatywny wpływ używek. Komiksy zostały wydane w trzech językach: niemieckim, czeskim i polskim.

- reklama -

KOMENTARZE

Please enter your comment!
zapoznałem się z regulaminem
Please enter your name here