Gmina zastanawia się na co przeznaczyć prawie 7,5 mln zł. nadwyżki budżetowej

Prezydent Mirosław Lenk zdecydował, że lwią część trzeba zostawić na zaplanowane przedsięwzięcia, m.in. modernizację Raciborskiego Centrum Kultury i pl. Długosza.

Magistrat liczy, że na kilka planowanych zadań dostanie dofinansowanie z Unii, zdecydował więc, że sporą część nadwyżki (3,7 mln zł.) dzielić nie będzie, tylko przeznaczy ją na wkłady własne do inwestycji. Środki unijne co prawda dopiero zostaną przydzielone, ale, jak mówi prezydent, dotację na remont RCK można uznać za pewnik. Modernizacja instytucji miałaby być kapitalna: wyremontować mają dużą salę wraz ze sceną, nowe mają być podłogi i siedzenia. Nowe oblicze będzie miał hol, garderoby, salki kameralne, wymienić mają okna i instalacje. Gmina liczy, że na inwestycję dostanie 1,3 mln euro. 15 proc. ma dopłacić sama. Na czas remontu wszystkie imprezy odbywałyby się w Strzesze. 

Miasto liczy też na pieniądze na modernizację pl.Długosza. – Będzie głównym placem miasta – podkreśla Lenk. Prace miałyby objąć skwer ks.Pieczki, ul. Nową aż do baszty. Będzie też nowa fontanna. Całość ma być wybrukowana kostką granitową i, tak jak do tej pory, będą się tam odbywały miejskie imprezy i festyny. Niewykluczone też, że zostanie utrzymany parking, jednak jak zapewnia prezydent, już nie w takiej części jak obecnie.

Roboty zarówno w domu kultury (mają trwać nie dłużej niż rok) jak i na placu (potrwają co najmniej dwa lata) rozpoczną się, według szacunków magistratu, nie wcześniej niż w przyszłym roku.


Poza tym, gmina chce się też dołożyć do rewitalizacji raciborskiego zamku, na którą powiat ma otrzymać 5 mln euro.

Tymczasem na najbliższej sesji 25 kwietnia radni mają zadecydować o losie uchwały wprowadzającej zmiany budżetowe. Część nadwyżki proponuje się przeznaczyć m.in. na dokończenie przebudowy ul. Browarnej od ul. Solnej do ul. Wojska Polskiego za 300 tys. zł, remonty dróg po robotach kanalizacyjnych za 1,5 mln zł., plany zagospodarowania przestrzennego za 50 tys. zł. 630 tys.zł. ma pójść na wynagrodzenie dla nauczycieli, za 100 tys.zł. zamierza się wyremontować schody do biblioteki, po 13 tys.zł. przeznaczy się dla muzeum i na obchody 160-lecia linii kolejowej Racibórz-Chałupki.

/SaM/

- reklama -

KOMENTARZE

Please enter your comment!
zapoznałem się z regulaminem
Please enter your name here