Magistrat szykuje poważne zmiany w placówkach kulturalnych

W budynku Raciborskiego Centrum Kultury przy ul. Chopina powstać ma nowoczesne centrum biblioteczne. Urząd Miasta czeka na 1,4 mln euro, które jest szansa, że dostanie z Unii. Pieniądze pójdą na remont RCK. Wiceprezydent Ludmiła Nowacka mówi, że gmina planuje zaprojektować nowy wygląd placówki, ale do tego musi zastanowić się nad jej przyszłą funkcją. Jedno jest pewne, chcą zmian.

Sprawa dopiero jest omawiana i analizowana, ale pojawiła się koncepcja, żeby na pierwszym piętrze budynku przy ul. Chopina stworzyć bibliotekę, w które znalazłyby się zbiory z placówek przy rynku i ul. Słonecznej. Ten ruch zwolniłby miejsce dla żłobka. Nowacka tłumaczy, że nowoczesna książnica z bazą komputerowo-internetową, zostałaby zbudowana na wzór biblioteki Uniwersytetu Śląskiego. W budynku pojawiłaby się też winda dla niepełnosprawnych, zagospodarowane zostałyby piwnice. Zgodnie z planami sala widowiskowa i kameralna zostaje. Po remoncie ich opiekunem zostałaby Miejska i Powiatowa Biblioteka Publiczna. – W tej chwili nie odbywa się tu zbyt wiele imprez, a jeśli już, organizują je w większości komercyjne agencje – komentuje Nowacka.

Magistrat tłumaczy, że w pełni wykorzysta oba budynki – i ten przy ul. Chopina i ten przy ul. Londzina, ale działalność domu kultury planuje się skupić już w "Strzesze". Urząd chce w jej sali dołożyć 100 krzeseł, ma być też nowa kurtyna. – Jest tu odnowiona sala widowiskowa, sala kameralna na mniejsze imprezy. Wiemy jak ważna dla miasta jest sfera kulturalna, dlatego zależy nam, by wzbogacić ją o dodatkowe funkcje – kończy wiceprezydent.

/SaM/

- reklama -

KOMENTARZE

Please enter your comment!
zapoznałem się z regulaminem
Please enter your name here