Rajd profilaktyczno-turystyczny w Istebnej

W dniach od 22 do 24 maja 2007 roku w Istebnej odbył się piąty rajd profilaktyczno-turystyczny. W rajdzie brali udział uczniowie klas szóstych SP1 oraz uczniowie partnerskiej szkoły Vrchni 19 z Opawy. Rajd zrealizowano w ramach programu INTERREG IIIA, polsko-czeskiego projektu „Sport zbliża narody” finansowanego przez Unię Europejską i budżet państwa.Celem pierwszorzędnym rajdu było wyposażenie dzieci w wiedzę z zakresu profilaktyki uzależnień oraz udzielania pierwszej pomocy przedlekarskiej.
Celem drugorzędnym było zapoznanie dzieci z ciekawymi formami spędzania czasu wolnego oraz propagowanie turystyki krajoznawczej Górnego Śląska.
Wspólny pobyt wraz z uczniami z Czech rozpoczął się w Parku Linowym w Ustroniu, na Równicy. Pod okiem instruktorów każdy odważny uczestnik rajdu mógł zmierzyć się ze swoimi słabościami i pokonać strach przed wysokością. Wspaniale przygotowane trasy i atrakcje między stacjami pozwoliły dzieciom na: rozwijanie umiejętności podejmowania decyzji, kształtowanie samodzielności, dbanie o bezpieczeństwo własne i kolegów. Po kilkugodzinnych zmaganiach cała 115 osobowa grupa Polaków i Czechów uczestniczyła w zajęciach na terenie Parku Leśnych Niespodzianek. Na ścieżkach edukacyjnych parku, spotkali wolno chodzące zwierzęta, które karmili zakupioną przy wejściu karmą. Pobyt w parku uświetnił pokaz lotów dzikich ptaków. Frajdą dla wszystkich były zabawy na terenie placu zabaw, gdzie można było się pohuśtać, pokręcić, poskakać i powspinać.
Wieczorem w Istebnej odbyło się wspólne ognisko, na którym wszyscy przeżywali wydarzenia dnia. Spotkanie było okazją do wspólnego pieczenia kiełbasek, śpiewania i przełamywania barier językowych. Odbył się również polsko-czeski mecz w piłkę nożną i siatkową.
Na drugi dzień, uczniowie podzieleni na dwie grupy uczestniczyli w zajęciach z profilaktyki oraz udzielania pierwszej pomocy. Profilaktykę poprowadziła Pani Elżbieta Leśniak, a udzielania pierwszej pomocy uczyła Pani Beata Joszko przeszkolona przez instruktorów Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy Jurka Owsiaka. Uczniowie zostali zapoznani z zasadami przeprowadzania resuscytacji oraz ułożenia poszkodowanego w pozycji bocznej. Uczyli się opatrywania ran i bandażowania kończyn górnych, dolnych i głowy. Poznali szkodliwy wpływ palenia papierosów, spożywania alkoholu oraz innych szkodliwych używek.
Po pracowitym dniu wszyscy wybrali się do Wisły. Chętni mieli okazję wyszaleć się na terenie parku wodnego w hotelu Gołębiewski. Dzieci ochoczo zjeżdżały krętymi ślizgawkami i bawiły się na sztucznej fali. Kto się zmęczył wygrzewał się w saunie, tężni, grocie solnej lub dżakuzi. Natomiast reszta zwiedzała okolice skoczni i centrum miasta.
Wieczorem schronisko Zaolzianka w Istebnej w którym byliśmy zakwaterowani zamieniło się w jedną wielką dyskotekę. Wszyscy bawili się do 22.00. Dzieci miały okazję popisać się swoimi umiejętnościami tanecznymi i do nawiązania nowych przyjaźni.
Trzeciego dnia po śniadaniu losowo wybrane osoby z każdej klasy rozwiązywały test z udzielania pierwszej pomocy. Wykonali również ciekawe plakaty z profilaktyki.
Przed obiadem czas wypełniły zajęcia sportowe. Chętni mogli wejść do Izby Pamięci Regionalnej, która znajduje się na terenie schroniska. Zobaczyli tam stare przybory domowe: cep, lampę naftową, maselnica, tara, żelazko na żar, piec do pieczenia chleba, żarna, wrzeciono. Wracając do domu wycieczka zatrzymała się jeszcze w Wiśle, niedaleko skoczni. Po raz ostatni wszyscy mogli podziwiać okolice tego pięknego miasteczka.
Kierownikiem rajdu był Pan Sebastian Łoboda, koordynatorem projektu i opiekunem Pani Beata Joszko, pozostali opiekunowie to panie; Elżbieta Leśniak, Katarzyna Bartkowiak – Bucyk, Jolanta Zacharko, Gosia Solich, Grażyna Hończak.

- reklama -

KOMENTARZE

Please enter your comment!
zapoznałem się z regulaminem
Please enter your name here